Bez kategorii

Jaworzno – Smart City!

Jaworzno jednym z trzech miast z całego kraju nagrodzonych w prestiżowym Konkursie Smart City. Wyróżnienie w kategorii Smart City do 100 tys. mieszkańców przyznane zostało za wdrożenie systemu Open Payment System w komunikacji publicznej w naszym mieście. Statuetkę – podczas Wielkiej Gali, 8 marca br. w Warszawie – odebrał zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek.

O przyznaniu nagrody zdecydowała niezależna Kapituła Konkursowa, składająca się z uznanych autorytetów w branży.
– Nagrodę Smart City przyznajemy za wdrożenie systemu Open Payment System w komunikacji publicznej w Jaworznie, najbardziej zaawansowanego rozwiązania typu „smart payments” dla płatności za usługi miejskiej i pierwszego tego typu systemu w Polsce. System łączy możliwość karty płatniczej i karty miejskiej, co do automatycznego poboru za przejazd – podkreślają organizatorzy Konkursu Smart City.
Konkurs Smart City ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce oraz miast realizujących tę idee. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu
Przypomnijmy,iż pasażerowie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej sp. z o.o. w Jaworznie od 12 stycznia mogą zapłacić za przejazd, używając jedynie zbliżeniowej karty płatniczej. Wszystkie należące do spółki autobusy wyposażone są w nowoczesny, intuicyjny terminal biletowy Open Payment System Jaworzno. Podobny system funkcjonuje obecnie jedynie w kilku europejskich miastach. Open Payment System Jaworzno, stworzony przez Mennicę Polską, umożliwia płatność za przejazd zgodnie ze stawkami wymaganymi przez przewoźnika i honoruje karty płatnicze różnych operatorów, w tym Visa i Master Card.
Właśnie ten innowacyjny w skali Polski system wskazano jako realizację idei inteligentnego i przyjaznego mieszkańcom miasta. Jaworzno jest jednym z trzech tegorocznych laureatów Konkursu Smart City. W kategorii powyżej 500 tys. mieszkańców nagrodzona została Łódź, w kategorii między 100-500 tys. mieszkańców uznanie zdobył Rzeszów i wreszcie w kategorii do 100 tys. mieszkańców – Jaworzno.
Coraz śmielej dołączamy do miast, które postawiły na innowacyjność i nowe technologie. Jest to również coraz bardziej doceniane – nie tylko przez kapituły konkursowe. Nie dalej jak trzy tygodnie temu Jaworzno zostało wskazane przez Ministerstwo Rozwoju jako jedno z pięciu miast – liderów elektromobilności.

Najnowsze

To Top