Bez kategorii

Święto wody w MPWiK

Woda od zawsze była najważniejszą substancją. Bez niej nie byłoby życia na ziemi. Bez niej żaden żywy organizm nie mógłby się prawidłowo rozwijać. Chociaż żyjemy w XXI wieku, to okazuje się, że nie wszyscy mieszkańcy naszej planety mają swobodny dostęp do czystej wody pitnej, a takie standardy jak kanalizacja, czy sanitariaty są poza ich zasięgiem. Aby zwrócić naszą uwagę i uwrażliwić na sytuację oszczędzania i jakości wody, ustanowiono Światowy Dzień Wody – od 1993 r. obchodzimy go 22 marca.

W jaworznickich wodociągach oficjalnie jest on obchodzony od dziewięciu lat. I podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku, ogromnym zainteresowaniem cieszył się Dzień Otwarty jaworznickiego MPWiK-u.
W głównych planach obchodów była wycieczka po najważniejszych obiektach wodociągów. A trasa nie byle jaka, bo aż pięciogodzinna obejmowała i pokazywała cały obieg wody w przyrodzie. Od momentu jej poboru, uzdatnienia – tu wizyta na nowoczesnym ujęciu wody pitnej Piaskownia, aż do procesu oczyszczenia na oczyszczalni wody wykorzystanej w gospodarstwie domowym.
Nie zabrakło także wodociągowych gadżetów i maszyn. Tu wizyta na bazie przy ulicy Świętego Wojciecha 34 pozwoliła zaprezentować radiowe odczyty wodomierzy, dzięki którym sczytywanie liczników następuje zdalnie, bez konieczności umawiania się z inkasentem. Były też koparki, wywrotki, beczkowozy, co szczególnie przypadło do gustu najmłodszym uczestnikom wycieczki. Uwagę przykuwał także najnowszy nabytek MPWiK – mobilny, stalowy wehikuł do dezynfekcji sieci wodociągowej za pomocą ozonu.
Na końcu zwiedzania, na wytrwałych i rządnych wiedzy uczestników czekała wizyta w laboratorium. Tam zaprezentowane zostały analizy fizykochemiczne, związane ze stałą kontrolą jakości wody.
W tym roku Dzień Otwarty był wyjątkowy, bowiem lista uczestników zapełniła się w dwie godziny od jej otwarcia. Świadczy to o tym, że mieszkańcy są zainteresowani jak i skąd bierze się woda w ich domowych kranach. Dla tych, którym się nie udało zapisać, MPWiK przygotował film przedstawiający kilka miejsc, jakie odwiedzali goście Dnia Otwartego. Film „Mannequin challenge” można zobaczyć na firmowym profilu MPWiK na Facebooku.
Zarząd i pracownicy spółki dziękują za zainteresowanie działalnością wodociągów oraz aktywny udział w Dniu Otwartym. Do zobaczenia za rok.

Najnowsze

To Top