Bez kategorii

Przegląd Filmowy „Echa Katynia”

Dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w VIII Przeglądzie Filmowym „Echa Katynia”, który odbędzie się w czwartek 20 kwietnia 2017 r. Filmy będą prezentowane w Centrum Kultury „Teatr Sztuk” (ul. Mickiewicza 2) o godzinie 11.00 i 17.00. Poprzedzone będą krótkim wykładem wprowadzającym na temat Zbrodni Katyńskiej. Wstęp bezpłatny. Grupy zorganizowane prosimy o rezerwację miejsc pod numerem telefonu: 32 6181950 lub mailowo: klementyna.sliz@muzeum.jaw.pl. Czas trwania pokazu: ok. 2h 45min.

Od 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej corocznie w kwietniu organizuje przegląd filmowy „Echa Katynia”. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnia Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się nie tylko do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni. Niektóre z zagranicznych filmów wyświetlanych przez IPN podczas przeglądu „Echa Katynia” nie zostały jeszcze wyemitowane w żadnej z polskich stacji telewizyjnych.
W czwartek – 20 kwietnia – zapraszamy na projekcję trzech produkcji, dotykających tematyki zbrodni popełnionych na Polakach przez system komunistyczny.

„The Officer’s Wife”, reż. Piotr Uzarowicz.
Film zrealizowany przez Amerykanina polskiego pochodzenia, wnuka oficera zamordowanego w Twerze. Reżyser historię dziadka poznał dopiero po śmierci ojca w 2005 r. Piotr Uzarowicz pracuje w Los Angeles w branży filmowej; zainspirowany rodzinną historią postanowił zrobić film o zbrodni katyńskiej. Rozpoczął podróż w poszukiwaniu prawdy. Film zrealizowany w języku angielskim z polskimi napisami.
Zwiastun filmu można zobaczyć pod poniższym adresem:
http://katyn.ipn.gov.pl/kat/przeglad-filmowy-echa/5921,8-przeglad-filmowy-Echa-Katynia.html

„Polska szuka bohaterów”, reż. Arkadiusz Gołębiewski.
Najnowszy film reżysera takich filmów jak „Kwatera Ł”, „Dzieci Kwatery Ł”. „Polska szuka bohaterów” to produkcja, która przedstawia proces poszukiwania ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Postacią wokół, której toczy się narracja jest Danuta Siedzikówna „Inka”. Film swoją premierą miał zaledwie kilka tygodni temu.
Jest to jedyny z trzech filmów, który już teraz możecie Państwo obejrzeć. Został udostępniony na kanale IPN TV w serwisie youtube. Zachęcam do wcześniejszego zapoznania się z nim: https://youtu.be/xkZn9GpRGE8
Film został wyprodukowany na zlecenie IPN.

„Katyń – historia wciąż żywa”, real. Autostopem na koniec świata.
Produkcję realizuje, Michał Pater, który prowadzi kanał Autostopem na koniec świata w serwisie Youtube. To jeden z najpopularniejszych vlogerów w kraju, ściągający uwagę przede wszystkim młodych ludzi. Inspiracją do realizacji filmu był odcinek, w którym Michał Pater udał się samotnie autostopem do Katynia. Film będzie przybliżał nie tylko samą zbrodnię katyńską, ale również procesy historyczne, które do niej doprowadziły. Nie zabraknie również tzw. ech Katynia, czyli wydarzeń i procesów, które miały miejsce po zbrodni, a trwały jeszcze przez wiele lat. „Katyń – historia wciąż żywa” to produkcja, która w sposób przejrzysty dla młodego widza ma pozwolić mu zrozumieć czym była zbrodnia katyńska i jak przez lata prawda o niej była zakłamywana.

Najnowsze

To Top