Bez kategorii

Pierwsze dni MZDiM na rynku

Przed dwoma tygodniami – 1 kwietnia – MZDiM przejął obowiązki zarządcy Rynku. Pierwsze dni są dla nowego gospodarza bardzo intensywne. Nową rzeczywistość od strony „papierkowej” stopniowo opanowują odpowiednie działy jednostki, a w terenie pojawili się pierwsi pracownicy, których zadaniem jest dbanie o porządek i wszelką infrastrukturę na Rynku. O kilka spraw związanych Rynkiem, zapytaliśmy Zastępcę Dyrektora MZDiM Jaworzno, Pana Tomasza Toszę.

Zbliża się lato, które jest doskonałą okazją do spędzania czasu na Rynku. Dużą popularnością wśród Mieszkańców cieszą się lokale gastronomiczne. Czy możemy spodziewać się jakichś udogodnień w tej kwestii? Czy czekają nas jakieś nowości od strony formalnej?
Tomasz Tosza: – Miejski Zarząd Dróg i Mostów za cel postawił sobie sprawić, by Rynek żył jeszcze intensywniej niż dotychczas. Ma być wygodnie, zielono i jasno, a przede wszystkim różnorodnie pod względem dostępnych atrakcji. Chcemy współpracować z tymi wszystkimi, którzy mogą się przyczynić do ożywienia płyty Rynku. Z myślą o tym zmieniamy zasady dzierżawy miejsc pod ogródki gastronomiczne – od tej pory szansę dzierżawy mają nie tylko właściciele przyległych do Rynku nieruchomości, ale także najemcy lokali oraz osoby i firmy, które nie prowadzą działalności przy Rynku, a chcieliby w okresie letnim taką działalność rozpocząć. Mamy nadzieję, że dzięki temu Rynek zapełni się kolejnymi kawiarenkami, ogródkami, a nawet… food truckami.
Oprócz tego uporządkujemy kwestie związane z wiszącymi na Rynku szyldami i reklamami, doprowadzając tym samym jego wygląd do tego opisanego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przyjrzymy się też nieuprawnionym wjazdom na Rynek, egzekwując zakaz wjeżdżania.

Jakie jeszcze nowości czekają Mieszkańców chcących korzystać z głównego placu w mieście?
– Zależy nam na tym, by Mieszkańcy z chęcią spędzali czas na Rynku. Wszyscy lubimy przebywać w  miejscach ładnych i zadbanych, dlatego dużo uwagi skupimy na elementach przestrzeni, które czynią to miejsce atrakcyjnym. Dołożymy starań, by fontanny były jeszcze bardziej widowiskowe. Dzięki codziennej ich konserwacji ograniczymy sytuacje, w których skoczkom brakowało by siły, by dolecieć do „celu”. Pojawią się także pewne nowości związane z oświetleniem Rynku – zostanie ono zmodyfikowane tak, by południowa strona placu była jeszcze lepiej doświetlona. Możliwe będzie również sterowanie oświetleniem – dzięki temu każdego wieczora Rynek będzie mógł wyglądać odrobinę inaczej. Maksymalnie wykorzystamy dostępny sprzęt – telebim oraz nagłośnienie.

Co zmieni się w samej przestrzeni Rynku?
– Wokół Rynku dosadzać będziemy drzewa, a być może jeszcze w tym roku uda się zabudować ciennik, który zadaszając częściowo płytę Rynku, zapewni dodatkowy cień. Jeśli wystarczy środków, to postaramy się o nowe meble miejskie – dodatkowe ławki, czy stoliki oraz – być może – nowy zarządca „pomyśli” o drewnianych domkach – straganach, dzięki którym różnego rodzaju jarmarki i imprezy okolicznościowe będą mogły odbywać się w ładniejszej oprawie.
To wszystko ma uczynić to miejsce cichym, spokojnym, otoczonym tętniącą zielenią. Ma być przestrzenią, gdzie nawet trzyletnie dziecko może czuć się bezpieczne.

Najnowsze

To Top