Bez kategorii

Do Jaworzna trafią elektryczne taksówki

Nasze miasto robi kolejny krok w kierunku nowych technologii i elektromobilności. W czwartek (27 kwietnia) prezydent Paweł Silbert podpisał porozumienie, na mocy którego Jaworzno przystępuje do Polskiego Programu Elektryfikacji Motoryzacji. Jednocześnie sygnatariusze porozumienia powołują do życia Inteligentną Śląską Strefę E-Mobile (ISSE-M). Jeszcze w tym roku w Jaworznie ma się pojawić kilkanaście taksówek elektrycznych pod szyldem Electric Taxi.

Do podpisania porozumienia doszło podczas czwartkowej (27 czerwca) Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Elektromobilność – szansą rozwoju polskiej gospodarki”, która odbyła się w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Deklarację powołania Strefy E-Mobile podpisali: prezydent Paweł Silbert (Jaworzno), prof. dr inż. Andrzej Grzybowski (rektor Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach), Sebastian Bykuć (Centrum Badawcze KEZO Polskiej Akademii Nauk) oraz Wojciech Czapla (Polski Program Elektryfikacji Motoryzacji). Tym samym Jaworzno przystępuje do Polskiego Programu Elektryfikacji Motoryzacji i podkreśla swoją pozycję jako absolutnego lidera regionalnego w zakresie elektromobilności i jednego z liderów krajowych (o czym wspominał minister Kurtyka przed tygodniem w Trójmieście, stawiając Jaworzno w jednym rzędzie z Krakowem i Gdynią).
Współpraca w ramach Polskiego Programu Elektryfikacji Motoryzacji ma polegać między innymi na rozwoju flot pojazdów elektrycznych, infrastruktury ładowania oraz wytwarzania energii z niskoemisyjnych źródeł odnawialnych.
Jednym z pierwszych przedsięwzięć w ramach programu będzie wprowadzenie w Jaworznie jeszcze w bieżącym roku floty kilkunastu elektrycznych taksówek, działających pod szyldem Electric Taxi.
– Te taksówki elektryczne mają dla nas o tyle znaczenie, (…) że one będą takim ambasadorem wyzwań, jakie podejmujemy, że ci, którzy z tych taksówek skorzystają, z pewnością zapytają kierowcę, jaka jest ta taksówka, czy to ma sens, czy nie ma – mówił dla Polskiej Agencji Prasowej prezydent Silbert. – Taksówki pojawią się w liczbie pewnie najwyżej kilkudziesięciu na Śląsku. (…) Tych kilkanaście, które chcielibyśmy absorbować do naszego miasta, będzie na tyle widoczne, że będą bardzo elektromobilność promować, a my tego potrzebujemy – również w kontekście tego, że chcemy, aby Jaworzno stało się takim polem do współpracy elektromobilności i pojazdów autonomicznych – dodawał prezydent Jaworzna.
Należy jednocześnie pamiętać, że także w bieżącym roku do PKM Jaworzno dotrze duża partia nowych, elektrycznych autobusów. To oznacza, że Jaworzno jeszcze w roku 2017 stanie się miastem, w którym w największym zakresie  wykorzystuje się pojazdy elektryczne w skali całego kraju (autobusy i taksówki).
Porozumienie podpisane w czwartek zakłada, że kolejne miasta, które dołączą do zawiązanej przez Jaworzno wraz z ośrodkami naukowymi Inteligentnej Śląskiej Strefy E-Mobile, będą współdziałać przy zadaniu utworzenia „elektrycznego” szlaku Wrocław – Kraków, czyli spójnej sieci ogólnodostępnych stacji szybkiego ładowania dla pojazdów elektrycznych (południowa EOSTRADA Wschód – Zachód). Dalekosiężne plany przewidują projekty badawcze i rozwojowe, których celem będzie rozwinięcie pierwszego w regionie inteligentnego miasta (smart-city).

Najnowsze

To Top