Bez kategorii

Od trzech lat cena wody i ścieków bez zmian

Jaworznickie MPWiK realizuje inwestycje kanalizacyjne w kolejnych dzielnicach miasta. Rozpoczęło również kompleksową wymianę sieci wodociągowej, która sukcesywnie trwać będzie do roku 2020. Mimo inwestycji wartych setki milionów złotych, jakie prowadzą jaworznickie wodociągi, taryfy za wodę i ścieki pozostają na stałym poziomie. Po obniżce, która nastąpiła w roku 2014, ceny od trzech lat nie uległy zmianie. Nie zmienią się też w nadchodzącym roku. Będziemy płacić łączną stawkę 14,18 zł za metr sześc. wody i odprowadzonych ścieków.

Ile płacimy za wodę?
Ze świecą można szukać mieszkańca Jaworzna, który zna lokalną stawkę za wodę. Spieszymy zatem przypomnieć, iż wynosi ona 5,23 zł za metr sześc. To jedna z najniższych taryf w całym regionie. Za tysiąc litrów wody mieszkańcy Chorzowa płacą 5,82 zł, Rudy Śląskiej 5,43 zł, a mieszkańcy Dąbrowy Górniczej 7,41 zł.
– Procentuje nasza niezależność od zewnętrznych dostawców. Korzystamy w około 92% z naszych własnych źródeł. Stało się to możliwe dzięki wybudowaniu nowoczesnego ujęcia wody „Piaskownia” – wyjaśnia Józef Natonek, prezes MPWiK. – Właśnie dzięki temu była możliwa obniżka cen przed trzema laty. Racjonalna polityka firmy oraz optymalizacja kosztów pozwala utrzymać ceny na niezmiennym poziomie, mimo iż cały czas prowadzimy niezwykle kosztowne inwestycje.
Obecnie największym wyzwaniem inwestycyjnym MPWiK jest wymiana praktycznie całej sieci wodociągowej, której lata świetności już minęły, na zupełnie nową, wyposażoną w możliwość stałego monitorowania przepływu. To plan spółki do roku 2020.
– Ich wymiana na nowy system niesie szansę znacznego, kolejnego ograniczenia strat wody w sieci. System monitorowania w czasie rzeczywistym pozwoli zaś na szybsze lokalizowanie i usuwanie ewentualnych awarii i nieszczelności – podkreśla prezes Natonek.

Liczy się smak
Jak smakuje jaworznicka woda? Zależy gdzie – niektórzy mogą odpowiedzieć. Najlepiej przecież smakuje z saturatora MPWiK, który możemy znaleźć niemal na każdej miejskiej imprezie. Schłodzona, krystalicznie czysta, bezpłatna.
– To jest dokładnie ta sama woda, którą tłoczymy do sieci wodociągowej i która następnie dociera do kranów wszystkich naszych odbiorców – wskazuje Józef Natonek. – Przechodzi ten sam proces uzdatniania oraz kontroli jakości.
Skąd zatem niekiedy pojawiają się krytyczne głosy dotyczące smaku lub zapachu wody w kranie? To przecież ta sama krystaliczna woda, którą chętnie wypijamy na mobilnym stanowisku MPWiK podczas imprez miejskich.
– Dla mieszkańców Jaworzna najistotniejsze znaczenie ma jakość wody, tak wykazały nasze badania opinii konsumentów. Aktualnie na subiektywne oceny w tym zakresie może mieć wpływ jedynie stan rurociągów oraz stan instalacji wewnątrz budynków. Produkujemy bowiem wodę najwyższej jakości także pod względem smaku i zapachu – zwraca uwagę prezes MPWiK. – Zaobserwowaliśmy całkowite ustanie skarg w rejonach, gdzie wymieniliśmy sieć i gdzie za naszym przykładem poszli administratorzy budynków mieszkalnych. To drugi powód, dla którego przygotowujemy się do wymiany całej sieci wodociągowej. Jakość jest dla nas priorytetem, tak samo jak jest priorytetem dla naszych klientów.

Ile za ścieki?
Taryfa za odprowadzanie ścieków również pozostaje bez zmian – nadal będzie ona wynosić 8,95 zł za m sześc. Zatem w sumie jaworznianie płacą i nadal będą płacić za wodę i odprowadzanie ścieków łączną stawkę 14,18 zł za metr sześc. Mieścimy się w średniej wojewódzkiej. We wspomnianym wcześniej Chorzowie zsumowana stawka wynosi 14,43 zł, w Rudzie Śląskiej 13,80 zł, a w Dąbrowie Górniczej 17,98 zł.
– Z reguły odprowadzenie ścieków jest droższe od dostarczenia wody. Wynika to z energochłonnego i skomplikowanego technologicznie, wielostopniowego procesu ich późniejszego oczyszczenia. Do tego dochodzą opłaty środowiskowe – zauważa Józef Natonek. – Nie mam jednak wątpliwości, że mieszkańcy płaciliby jeszcze więcej, gdyby korzystali z szamb i usług firm asenizacyjnych. Sami jaworznianie dobrze o tym wiedzą, gdyż zawsze bardzo ochoczo decydują się na podłączenie do kanalizacji tam, gdzie realizujemy kolejne etapy rozbudowy systemu kanalizacyjnego miasta. Przemawia za tym prosty rachunek ekonomiczny oraz wygoda.
W ciągu ubiegłych pięciu lat MPWiK wybudował ponad 150 km sieci wodno-kanalizacyjnej. Wiązało się to z poniesieniem kosztów w wysokości 320 mln zł. Paradoksalnie w roku 2014 cena wody została obniżona i od tamtej pory zsumowana stawka za wodę i odprowadzenie ścieków wynosi niezmiennie 14,18 zł za m sześc.
– Nie usiłowaliśmy przenieść na naszych klientów kosztów prowadzonych na szeroką skalę inwestycji. Skorzystaliśmy z dofinansowań unijnych, środków własnych i kredytu. Poszukaliśmy rezerw oszczędnościowych w spółce i postaraliśmy się zoptymalizować koszty funkcjonowania. Udało się tego dokonać – przypomina prezes MPWiK. – Przed nami kolejny rok wytężonej pracy i kontynuacji inwestycji kanalizacyjnych oraz wodociągowych. Kolejny rok bez zmian w opłatach za nasze usługi dla mieszkańców. Za wielki sukces poczytuję to, jak bardzo jaworznianie popierają rozbudowę sieci kanalizacyjnej i jak chętnie się do niej podłączają.

Najnowsze

To Top