Bez kategorii

Premier Szydło z wizytą w Jaworznie

– Nie będzie szybkiego rozwoju Polski bez zapewnienia jej bezpieczeństwa energetycznego. Energetyka to przecież krwiobieg gospodarki – mówiła w czwartkowe południe (1 czerwca) premier Beata Szydło na tle gigantycznych konstrukcji powstającego w Elektrowni Jaworzno bloku 910 MW. – Odbudowujemy ją. Inwestujemy w polski przemysł, odbudowujemy polską produkcję.

W czwartek (1 czerwca) premier Beata Szydło odwiedziła jeden z największych placów budowy na terenie południowej Polski – budowę bloku 910 MW w Jaworznie. Okazje ku temu były dwie. Pierwsza – najważniejsza z punktu widzenia inwestycji, to podpisanie wstępnego porozumienia w sprawie zaangażowania przez Polski Fundusz Rozwoju kwoty 880 mln zł w realizację budowy bloku energetycznego. Wspomniane porozumienie podpisali, w obecności premier Beaty Szydło, prezes PFR Paweł Borys i prezes TAURON Polska Energia Filip Grzegorczyk.
Druga okazją było zainicjowanie montażu turbiny – najważniejszego elementu turbozespołu generującego prąd w elektrowni i w związku z tym określanego mianem „serca” bloku energetycznego. Sygnał do rozpoczęcia montażu dała premier Beata Szydło wraz z prezesem Filipem Grzegorczykiem.
Stan zaawansowania inwestycji ocenia się aktualnie na około 33%. TAURON od pewnego czasu szukał możliwości wsparcia budowy bloku przez partnerów zewnętrznych. Inwestycja będzie realizowana w nowej formule finansowania poprzez obejmowanie udziałów w wydzielonej spółce Nowe Jaworzno Grupa TAURON właśnie przez zewnętrznych partnerów. Pierwszym partnerem stał się Polski Fundusz Rozwoju, który angażując kapitał w wysokości 880 mln zł, objął 13,9% udziałów w spółce Nowe Jaworzno Grupa TAURON. Przypomnijmy, iż PFR jest państwową spółką strategiczną, powołaną w ramach realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w celu wspierania długoterminowych projektów inwestycyjnych w kluczowych gałęziach gospodarki.
Podpisanie porozumienia między PFR a TAURON Polska Energia S.A. znalazło natychmiastowe odzwierciedlenie w giełdowych notowaniach energetycznego giganta. Wartość notowań akcji TAURONA w ciągu czwartkowej sesji giełdowej wzrosła o 4%.
– Budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno zapewni nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale i nowe miejsca pracy. To także przykład mądrej polityki gospodarczej rządu. Inwestycja jest ekologiczna, oparta jest na nowoczesnych technologiach. Chodzi nam o to, by energetyka i górnictwo właśnie takie były – mówiła w Jaworznie Prezes Rady Ministrów.
Podkreśliła również, iż Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego przynosi spodziewane efekty wbrew krytyce przeciwników politycznych. – Wystarczyło kilkanaście miesięcy, byśmy mogli naocznie przekonać się, że to rzeczywiście działa. Tegoroczne wskaźniki gospodarcze za pierwszy kwartał są imponujące. Można powiedzieć, że odnotowujemy je z satysfakcją. Polska w tej chwili jest drugim krajem w Unii Europejskiej, który ma tak dobre wskaźniki gospodarcze, a to jest zaledwie pierwszy kwartał – wskazywała premier Szydło, nawiązując do ostatnich danych GUS o wzroście PKB w I kwartale 2017 roku o 4%. Tak wysokiego wskaźnika wzrostu nie przewidywały nawet optymistyczne prognozy.
– Wzrost PKB o 4% w pierwszym kwartale 2017 r., najniższe od 27 lat bezrobocie czy znakomite wyniki spółek Skarbu Państwa, w tym TAURONU, będące zasługą m.in. zmian sposobu zarządzania majątkiem państwowym, to dopiero pierwszy krok na drodze do dalszego dynamicznego rozwoju. Chcemy poprawiać życie Polaków. Rządzimy dla ludzi i dzięki ludziom, nie dla wąskich grup interesu. Wystarczy nie kraść, rządzić uczciwie, skutecznie, dbać o finanse publiczne, mądrze zarządzać majątkiem państwa i wspierać młodych – bardzo mocno podkreśliła premier Beata Szydło.
Blok 910 jaworznickiej elektrowni budowany jest w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 kV, przyłączonej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Planowane roczne zużycie węgla wyniesie do 2,8 mln ton. Paliwo w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy TAURON. Blok wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

Najnowsze

To Top