Bez kategorii

Sobótki po raz czwarty

Przypomniana przed trzema laty przez Stowarzyszenie Jaworzno Moje Miasto tradycja palenia ognisk sobótkowych jest nadal podtrzymywana. W poniedziałek – 5 czerwca – Jaworznickie Sobótki zapłonęły po raz czwarty. Watry płonęły w siedmiu lokalizacjach na terenie miasta.

O Rzymie powiada się, że jest to miasto siedmiu wzgórz (łac. Septimontium). Jak się okazuje, o Jaworznie można powiedzieć to samo. Siedem wzgórz Jaworzna najlepiej widać w noc sobótkową, gdyż na każdym z nich płonie wówczas pokaźna watra, widzialna z kilkunastu kilometrów.
Watra w Ciężkowicach tradycyjnie płonie na jednym z największych wzniesień dzielnicy – Górze Wielkanoc. Było to zawsze jedno z tradycyjnych miejsc (obok m.in. Bobrowej Górki), gdzie przed dziesiątkami lat mieszkańcy Ciężkowic organizowali noce sobótkowe.
W poniedziałek Góra Wielkanoc zaroiła się ponownie kilkudziesięcioma mieszkańcami dzielnicy zebranymi wokół ogniska. Tym razem w organizację imprezy włączyło się również lokalne stowarzyszenie Mieszkańcy dla Ciężkowic (obok OSP Ciężkowice, ZHP i członków Team Jaworzno oraz JMM). Prawdopodobnie właśnie dzięki aktywności lokalnego stowarzyszenia, tegoroczna ciężkowicka sobótka wypadła o wiele bardziej okazale niż wcześniejsze i zgromadziła znacznie większą liczbę bawiących się uczestników. Co najważniejsze, także spośród starszych pokoleń rodowitych mieszkańców Ciężkowic.
Sobótkę na Górze Wielkanoc zaszczyciły swą obecnością panie z zespołu śpiewaczego „Ciężkowianki”. Dzięki nim impreza przebiegała w radosnej atmosferze okraszonej tradycyjnymi ludowymi piosenkami. Część zgromadzonych nie mogła się powstrzymać i ruszyła w tany.
– To radość widzieć jak doskonale wspólnie bawi się pokolenie dziadków, rodziców i dzieci – mówił prezes stowarzyszenia Mieszkańcy dla Ciężkowic Mirosław Pieczara. – Zwłaszcza że tradycję sobótek doskonale pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy Ciężkowic. Podczas rozmów wspominają czasy młodości i to jak bawili się przy sobótkach. Cieszę się, że ta tradycja ponownie ożywa.
Nad bezpieczeństwem zgromadzonych czuwały zastępy strażaków z OSP Ciężkowice, które nadzorowały pod okiem druha Adriana Majewskiego wielką watrę.
Wspólna zabawa mieszkańców Ciężkowic przy ognisku trwała trzy godziny. Analogiczne imprezy w tym samym czasie odbywały się na Górze Bielany (Bory), Równej Górce (Skałka), Sodowej Górze (Warpie), Celinowej Górce (Jeleń), Biskupiej Górze (Byczyna) oraz na Łubowcu.

Najnowsze

To Top