Bez kategorii

Jakość życia „na piątkę”

W kolejnych statystykach i rankingach Jaworzno lokuje się na czołowych miejscach. Ostatni ranking portalu RynekPierwotny.pl, analizujący podstawowe wskaźniki warunków życia, winduje Jaworzno na piąte miejsce wśród 380 polskich powiatów!

RynekPierwotny.pl jest portalem poświęconym rynkowi nieruchomości deweloperskich. Ma tysiące użytkowników zarówno wśród przedsiębiorstw deweloperskich, pośredników handlu nieruchomościami, jak i klientów kupujących mieszkania. Tym razem portal przedstawił ranking, który w zamyśle ma stanowić wskazówkę dla osób zastanawiających się nad wyborem miejsca zakupu mieszkania. Ma on w prosty sposób przedstawiać warunki do życia w 380 polskich gminach.
Okazuje się, że w ścisłej czołówce – na piątym miejscu w całej Polsce – znalazło się Jaworzno. Zwyciężył powiat lubiński, ze względu głównie na wysoki poziom zarobków kształtowany przez KGHM, który ma tutaj siedzibę. Na dalszych miejscach znajdujemy Warszawę, Jastrzębie-Zdrój, powiat warszawski zachodni i właśnie Jaworzno.
Stolica naszego województwa zajęła dopiero 12. miejsce, a 16. miejsce Gliwice. Kolejne miasta aglomeracji śląskiej (teraz to już Śląsko-Zagłębiowska Metropolia) uplasowały się poza pierwsza trzydziestką. Tychy zajęły 39. pozycję, Ruda Śląska 59. miejsce, Zabrze 121. miejsce. Nasi sąsiedzi – Mysłowice sklasyfikowane zostały na miejscu 98., a Sosnowiec dopiero na 210. pozycji.
Czy wysoka pozycja Jaworzna w rankingu może mieć jakiekolwiek znaczenie? Bo oczywiście znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że analiza warunków życia przeprowadzona przez RynekPierwotny.pl nie jest miarodajna. Przeprowadzający badania wzięli pod uwagę poziom przeciętnego wynagrodzenia brutto, stopę bezrobocia, przestępstwa na 1.000 mieszkańców oraz miejsca w przedszkolach. To elementy, które mogą obrazować poziom dobrobytu, rynek pracy, bezpieczeństwo oraz opiekę przedszkolną – kwestie, które szczególnie interesują młode małżeństwa.
Znalezienie się w czołówce nie jest jedynie kwestią prestiżową. Z perspektywy osób, które chcą zakupić mieszkanie, branżowy ranking może rzeczywiście być wskazówką, pomagającą w wyborze. Jaworzno obok Jastrzębia-Zdroju wypada lepiej pod względem warunków życia od pozostałych miast aglomeracji. Można domniemywać, iż przyszli klienci będą skłaniać się do zakupu mieszkania i osiedlenia się właśnie u nas, a nie na przykład w Sosnowcu czy Mysłowicach (oczywiście znaczącą rolę będzie odgrywać również cena).
Już teraz zauważalny jest początek boomu na zakup mieszkań w Jaworznie. Zainteresowanie mieszkańców okolicznych miast (np. Sosnowca, Chrzanowa czy Oświęcimia) osiedleniem się w nowych jaworznickich osiedlach potwierdzają zarówno przedstawiciele Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, jak i komercyjni deweloperzy. W rozmowach pada nawet stwierdzenie, iż rozpoczyna się „moda na mieszkanie w Jaworznie”.
Piąte miejsce Jaworzna w rankingu nie powinno dziwić. Przypomnijmy największe badanie socjologiczne przeprowadzane cyklicznie w Polsce – „Diagnozę społeczną. Warunki i jakość życia Polaków”. W edycji Diagnozy społecznej 2015 w każdej z badanych kategorii znajdziemy Jaworzno w ścisłej czołówce polskich miast. Badanie to wykazało najniższy poziom patologii społecznych właśnie w Jaworznie oraz najwyższy poziom dobrostanu fizycznego. Pod względem dobrobytu materialnego i kapitału społecznego nasze miasto uplasowało się w „Diagnozie” na 10. miejscu. Natomiast we wszystkich pozostałych kategoriach trafiło do pierwszej dwudziestki najlepszych miast.
Mamy więc do czynienia nie z odosobnionym rankingiem portalu RynekPierwotny.pl, który bardzo wysoko stawia Jaworzno pod względem warunków i jakości życia. Ponieważ jest to już kolejne badanie, w którym bardzo konsekwentnie nasze miasto wypada znakomicie na tle innych polskich miejscowości. To nie przypadkowy dobór metodologii badań premiuje Jaworzno, ale fakt, iż miasto zrobiło olbrzymi skok cywilizacyjny i rzeczywiście pozytywnie wyróżnia się wśród pozostałych.

Najnowsze

To Top