Bez kategorii

Chcą przeskanować miasto

W środę (14 czerwca) we wczesnych godzinach popołudniowych na ulicach Jaworzna pojawił się samochód naszpikowany elektroniką i czujnikami. Wewnątrz prezydent Silbert mógł zobaczyć prezentację, jak wygląda pierwszy etap tworzenia drobiazgowej, cyfrowej mapy (modelu) miasta.

Samochód, który stanął przed budynkiem Urzędu Miejskiego i na pokładzie którego prezydent Paweł Silbert odbył krótką podróż po ulicach Jaworzna, wyposażony jest w kilka superczułych laserowych czujników. Czujniki skanują całe otoczenie pojazdu w odległości nawet do 300 metrów – sczytują w czasie rzeczywistym położenie budynków, krawężników, znaków drogowych, przeszkód. Monitorują całą sytuację na drodze.
Z użyciem specjalistycznego oprogramowania, dane pozyskiwane z czujników mogą zostać zapisane, a następnie na ich podstawie można stworzyć pełen, dokładny i przestrzenny (3D) model otoczenia. W ten sposób da się opracować w pełni trójwymiarową i niezwykle dokładną mapę całego miasta.
Prezentacja związana była z wizytą w Jaworznie przedstawicieli firmy specjalizującej się między innymi w modelowaniu 3D, inżynierii bezpieczeństwa i analizie cyfrowej. Chcieliby oni zostać jednym z partnerów Jaworzna we wprowadzaniu w naszym mieście inteligentnych rozwiązań e-mobilności (w tym mobilności autonomicznej).
– Gościłem specjalistów, którzy chcą być partnerem ambitnego przedsięwzięcia jakim jest utworzenie w mieście strefy testowania pojazdów autonomicznych w ruchu miejskim. Oprócz prac legislacyjnych, musimy skorzystać z inteligentnych systemów i rozwiązań – potrzebny będzie na przykład przestrzenny obraz miasta. To co jeszcze niedawno było ideą, zaczyna nabierać kształtów i może być impulsem rozwojowym dla całego e-mobility w Polsce – napisał po prezentacji na swym oficjalnym fanpage’u prezydent Paweł Silbert.
Deklaracja podjęcia starań o utworzenie w Jaworznie strefy testowania pojazdów autonomicznych oraz pozycja jednego z krajowych liderów e-mobilności, którą zyskało nasze miasto sprawia, że coraz więcej przedsiębiorstw związanych z branżą high-tech wyraża zainteresowanie Jaworznem i zgłasza propozycje projektów, w których chętnie wzięłyby udział  w naszym mieście.

Najnowsze

To Top