Bez kategorii

ZLO bada i edukuje zdrowotnie jaworznian

Blisko 850 jaworznian może przeprowadzić bezpłatne badania laboratoryjne w placówkach ZLO. To efekt akcji „Zdrowa rodzina”, w ramach której spółka, podczas różnych plenerowych wydarzeń w mieście, zachęcała do profilaktyki zdrowotnej. Kilkaset osób miało też okazję zdobyć praktyczną umiejętność skutecznego i bezpiecznego usuwania kleszczy z ciała.

– Od lat, w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, bierzemy aktywny udział w wielu wydarzeniach w mieście. Zabezpieczamy bezpłatnie imprezy pod kątem medycznym, edukujemy, fundujemy nagrody dla dzieci. W tym roku postanowiliśmy dodatkowo zachęcić mieszkańców miasta, naszych pacjentów, do bezpłatnych badań. Już podczas Dnia Rodziny, który odbył się 20 maja zaobserwowaliśmy, że nasza propozycja kuponów na bezpłatne badania cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy ją kontynuować podczas kolejnych wydarzeń, w które zaangażował się ZLO – mówi Jacek Nowak, prezes ZLO.
W trakcie kilku festynów i pikników (Święta Rodziny, Rodzinnego Pikniku na  Byczyńskim Rynku, Dnia Dziecka na Rynku, pikniku Szkoły Podstawowej nr 1, Rodzinnego Festynu Parafialnego na Borach oraz Festynu Elżbietańskiego w Szczakowej) spółka rozdała ponad 800 kuponów na badania w ramach autorskiej akcji ZLO „Zdrowa rodzina”.
Zwspół Lecznictwa Otwartego przygotował zestawy badań zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Dla dzieci dedykowane były kupony „Zdrowe dziecko”. W ramach akcji personel medyczny ZLO badał BMI (body mass index – wskaźnik masy ciała) i zapraszał do bezpłatnych badań poziomu glukozy (glukoza na czczo) oraz konsultacji dietetycznej. Dla dorosłych ZLO przygotował pakiety badań laboratoryjnych – „Zdrowa kobieta” oraz „Zdrowy mężczyzna” –  z których zainteresowani wybrać mogli dwa najbardziej potrzebne.
I tak, zarówno kobiety jak i mężczyzn spółka zachęcała do badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B: antygen, P/ciała anty – HBS), które dedykowała w szczególności osobom wykonującym zawody medyczne, a także związane z kosmetologią, fryzjerstwem itp. oraz pacjentom przygotowującym się do zabiegu medycznego. Ukąszonym przez kleszcze ZLO proponowało badanie w kierunku boreliozy (p.p. boreliozie: IG M, IG G), w ramach profilaktyki chorób reumatologicznych, w tym dny moczanowej – badanie kwasu moczowego, a w ramach monitorowania cukrzycy – hemoglobiny glikowanej (HbAC1C). Można też było wybrać markery nowotworowe – PSA dla mężczyzn oraz  AFP i CEA  dla kobiet.
Badania laboratoryjne można wykonać bezpłatnie we wszystkich placówkach ZLO (MCM Leopold, MCM Kościuszko, MCM Podłęże, MCM Jeleń, MCM Byczyna, MCM Jeleń, MCM Ciężkowice, MCM Łubowiec, MCM Osiedle Stałe, MCM Podwale) do 30 czerwca br.
Kilkuset uczestników wydarzeń miało też okazję zdobyć praktyczną umiejętność skutecznego i bezpiecznego usuwania kleszczy z ciała.
– Rokrocznie, w placówkach ZLO, odnotowujemy coraz więcej zgłoszeń o ukąszeniach ludzi przez kleszcze. W sezonie wiosenno-letnim, zarówno w ramach podstawowej opieki zdrowotnej jak i opieki nocnej i świątecznej, trafia do nas wielu pacjentów z prośbą o usunięcie tego pajęczaka. Szybkie i prawidłowe pozbycie się kleszcza z ciała jest kluczowe, dlatego podczas wielu spotkań z mieszkańcami pokazywaliśmy jak to najlepiej zrobić – mówi prezes ZLO.
Mogli tego spróbować, w asyście personelu medycznego ZLO, sami uczestnicy wydarzeń, na specjalnie przygotowanych modelach i za pomocą specjalnych przyrządów. Pracownicy ZLO, podczas wydarzeń, na specjalnym stoisku medycznym, nie tylko zachęcali do badań i uczyli jak poradzić sobie z kleszczami i ukąszeniami innych owadów, ale także edukowali z zakresu zdrowego, dobrze zbilansowanego żywienia.
– Chciałbym podziękować wszystkich pracownikom, którzy reprezentowali ZLO podczas spotkań z mieszkańcami, za ich zaangażowanie. Mam nadzieję, że nasza akcja przełoży się na poprawę świadomości zdrowotnej jaworznian, skłoni ich do badań profilaktycznych i zdrowego trybu życia – podsumowuje Jacek Nowak.

Najnowsze

To Top