Bez kategorii

Program „EkoLOGICZNA gmina” także u nas

Jaworzno przystąpiło do programu „EkoLOGICZNA gmina”. Jego celem jest promowanie takiego użytkowania kotłów na paliwa stałe, aby zminimalizować ich wpływ na jakość powietrza. W projekcie bierze udział już 40 gmin i miast. Patronat nad kampanią sprawuje Ministerstwo Energii, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.

Jak walczyć z tak zwaną niską emisją, czyli zanieczyszczeniami powietrza pochodzącymi z domowych instalacji grzewczych? Można zakazać stosowania kotłów na węgiel, pellet i drewno. Rozwiązanie drastyczne i nie biorące pod uwagę, że paliwa stałe są wciąż najtańszym źródłem ogrzewania dla domów jednorodzinnych. Nie biorące pod uwagę, że wymiana całych instalacji może być dla rodzin wydatkiem wykraczającym daleko poza możliwości ich budżetów. Nie biorące wreszcie pod uwagę, iż w miejscowościach takich jak Jaworzno połowa mieszkańców użytkuje właśnie kotły na węgiel. Nie można wymagać od nich, że natychmiast wymienią swe źródła ogrzewania na gazowe lub elektryczne – w przypadku budynków nie spełniających rygorystycznie norm energooszczędności, znacznie droższe w użytkowaniu.
Można natomiast promować poprzez edukację takie sposoby użytkowania kotłów na paliwa stałe, ewentualnie taki dobór typu kotłów, aby domowe kotłownie stały się mniej uciążliwe dla środowiska i bardziej ekologiczne. Tę właśnie ścieżkę przyjął samorząd Jaworzna.
– Nasze miasto podjęło i będzie podejmować szereg działań ekologicznych. Jednym z nich jest udział w programie „EkoLOGICZNA Gmina” – mówi Tadeusz Kaczmarek, Zastępca Prezydenta Miasta. – Jesteśmy uczestnikiem tej kampanii i będziemy edukować w zakresie właściwego wykorzystywania takich źródeł ciepła jak węgiel, pellet oraz drewno do ogrzewania domów jednorodzinnych, a także rozpowszechniać rozwiązania ekologiczne, przekładające się równocześnie na obniżanie kosztów ogrzewania – dodaje.
Właściwe użytkowanie to na przykład nie spalanie śmieci i odpadów drewnopochodnych, będących główną przyczyną dostawania się do powietrza szkodliwych benzopirenów. To również umiejętne palenie w kotłach zasypowych starego typu, tak aby ograniczyć emisję tlenku węgla (czadu) oraz pyłów – da się to osiągnąć.
Na promowanie „ogrzewania z głową” składa się również zachęcanie mieszkańców do wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne – jeśli już na węgiel, to przynajmniej zautomatyzowane kotły V klasy. System zachęt w postaci dopłat do wymiany przydomowych instalacji grzewczych stosowany jest w Jaworznie od kilkunastu lat z bardzo dobrymi efektami (porównując choćby do innych miast województwa śląskiego, gdzie NIK miała spore zastrzeżenia do efektywności lokalnych programów walki z niską emisją).
Czy tego chcemy, czy nie chcemy – węgiel nadal pozostaje w Polsce podstawowym (i naszym rodzimym) paliwem, które przez najbliższe lata będzie wykorzystywane do ogrzewania. Rzecz w tym, by rozpowszechniać jego bardziej ekologiczne spalanie, które jednocześnie przyczynia się do obniżania kosztów ogrzewania.
Jaworzno stało się certyfikowanym partnerem projektu „EkoLOGICZNA gmina, Ogrzewamy z głową”. Dołączyło do takich miast, jak między innymi Wadowice, Olkusz, Trzebinia, Bielsko-Biała, czy Będzin.

Najnowsze

To Top