Z miasta

Nowy skwer przy Nowej

Doszło do pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu na budowę i wyposażenie skweru przy ulicach: Nowej, Tuwima i Matejki. Inwestycja będzie kosztować 969 tys. zł. Mieszkańcy okolicznych budynków zyskają atrakcyjne miejsce relaksu i rekreacji.

To już drugi przetarg na wykonanie kompleksowej modernizacji skweru pomiędzy ul. Nową, Tuwima i Matejki. Do przetargu zgłosiło się sześciu wykonawców, a ceny kształtowały się od 969 tys. zł (oferta zwycięska) do 2,8 mln zł. Zatem najdroższa oferta była blisko 3 razy droższa od najtańszej. To doskonale obrazuje aktualną sytuację na rynku przetargów budowlanych (o czym można przeczytać w odrębnym artykule). Ostatecznie przebudowę skweru wykona firma „Jaworent” z Jaworzna.
Nowy skwer będzie się składał z czterech sfer wypoczynku i aktywności. W samym jego centrum znajdzie się plac główny z ławkami parkowymi umieszczonymi wśród kwitnących krzewów i rabat. Na północ od niego usytuowany zostanie niewielki plac wodny z dwoma modułami przypominającymi tradycyjne pompy. Woda z nich będzie spływać ślimakowatym korytkiem.
Po przeciwnej stronie pojawi się plac zabaw dla młodszych dzieci, złożony z huśtawek, zjeżdżalni, piramidy linowej i bujaków. Nawierzchnia placu będzie naturalna – trawa i piasek. Dalej za placem zabaw i odseparowana od niego żywopłotem oraz grupą krzewów, znajdzie się łączka do wyprowadzania psów.
Całość założenia zostanie oddzielona od pobliskich, mocniej uczęszczanych chodników osiedlowych grupą niewielkich, zielonych pagórków z dekoracyjnymi elementami (rośliny, kłody drzew, głazy). W bezpośrednim sąsiedztwie skweru wygospodarowane zostanie dodatkowo dziewięć miejsc parkingowych.
Teren zyska także zadrzewienie, oferujące odpoczywającym przyjemny cień. Wśród nasadzonych gatunków znajdą się brzozy, śliwy wiśniowe, wiśnie ptasie i lipy.
Mieszkańcy Osiedla Górniczego oraz okolicy będą mogli cieszyć się wypoczynkiem na przebudowanym kompleksowo skwerze już w połowie przyszłego roku.

Najnowsze

To Top