Z miasta

Skąd się bierze prąd?

Na to pytanie chciało uzyskać odpowiedź aż 700 osób, które w ubiegłą niedzielę (3 września) odwiedziły Elektrownię Jaworzno III w ramach Dnia Otwartego. Zwiedzający mieli okazję prześledzić cały proces technologiczny związany z produkcją energii elektrycznej w jednej z największych elektrowni w kraju.

– W tegoroczny Dzień Otwarty pobite zostały wszelkie rekordy frekwencji. Zainteresowanie zwiedzaniem Elektrowni Jaworzno III było ogromne. Wyjątkowo sporą grupę zwiedzających stanowili uczestnicy spoza naszego miasta. Przyjechali specjalnie do Jaworzna, aby z bliska zobaczyć nasz zakład i zapoznać się z procesem produkcyjnym – zwraca uwagę Patrycja Hamera-Pierzchała, rzecznik prasowy TAURON Wytwarzanie.
Zwiedzanie Elektrowni Jaworzno III odbywało się w pięciu turach, a na zainteresowanych czekał podstawiony na Osiedlu Stałym autokar, który dowoził uczestników pod bramę zakładu. Niezależnie od tego parking przed elektrownią zapełniał się w niespodziewanym tempie prywatnymi samochodami osób, chcących wziąć udział w wydarzeniu. Około godz. 10 przed bramą „Trójki” ustawił się tłum oczekujących na możliwość wejścia – całe rodziny z dziećmi, dla których zobaczenie na własne oczy skąd bierze się prąd stanowiło wyjątkową gratkę. To olbrzymie zainteresowanie tegorocznym Dniem Otwartym sprawiło, że na wejście trzeba było trochę poczekać.
– Liczebność poszczególnych grup zwiedzających jest ze względów bezpieczeństwa ściśle określona. Przecież w elektrowni nawet w ten szczególny dzień przebiega normalna produkcja i wszystkie wymogi związane z organizacją pracy, bezpieczeństwem gości oraz bezpieczeństwem samego obiektu muszą być dotrzymane – wyjaśnia Patrycja Hamera-Pierzchała. – Grupy oprowadzane są przez specjalnie w tym celu przeszkolonych, doświadczonych pracowników zakładu i zwiedzanie możliwe jest wyłącznie pod ich opieką.
Lawinowy wzrost zainteresowania zwiedzaniem Elektrowni Jaworzno III można wiązać najprawdopodobniej z budową bloku 910MW – największą inwestycją energetyczną w Polsce południowej. Oczywiście teren inwestycji, będący wciąż olbrzymim placem budowy, nie jest udostępniany dla zwiedzających.

Najnowsze

To Top