Sport i rekreacja

Tour de Pologne to świetna promocja

fot. tourdepologne.pl

W środę (6 września) Jaworzno otrzymało rozliczenie kosztów zorganizowania w naszym mieście startu etapu 74. Tour de Pologne. Koszty po stronie gminy to 295 tys. zł. W wydarzeniu uczestniczyły setki jaworznian, a transmisja telewizyjna w 20 wersjach językowych docierała do 100 krajów.

Minął już ponad miesiąc od startu etapu 74. Tour de Pologne, który odbył się w naszym mieście. Byliśmy uczestnikami wielkiego sportowego święta, a Jaworzno gościło gwiazdy światowego kolarstwa. Wydarzenie zgromadziło tłumy jaworznian, którzy oczekiwali powtórzenia u nas tej największej krajowej kolarskiej imprezy. Przypomnijmy, iż w sondażowych badaniach opinii mieszkańców Jaworzna, właśnie start etapu Tour de Pologne w roku 2015 był najlepiej ocenioną miejską imprezą.
W środę (6 września) organizatorzy wyścigu przekazali władzom samorządowym rozliczenie wydarzenia. Jaworzno za przywilej współorganizowania etapu TdP zapłaciło 295 tys. zł.
Miasto zapłaciło faktycznie nie za przejazd kolarzy, ale za promocję medialną związaną z wielką imprezą w Jaworznie. Relacje live i retransmisje w TVP1, TVP Sport i Eurosport, spoty i relacje w Polskim Radio, zwiastuny z wizerunkiem miasta emitowane przed każdym filmem w sieci Cinema City, publikacje prasowe oraz reklama w mediach internetowych (w tym społecznościowych). Gdyby Jaworzno chciało samodzielnie zorganizować kampanię promocyjną o podobnym zakresie, musiałoby wydać co najmniej pół miliona złotych.
Właśnie między 500 tys. a 700 tys. zł płaciły inne miasta (np. Katowice) za możliwość współorganizacji u siebie Tour de Pologne przed rokiem. Zatem Jaworzno za organizację jednej z najbardziej medialnych imprez sportowych w Polsce nie przepłaciło.
Całkowity koszt organizacji Tour de Pologne wynosi około 20 mln zł. Co roku na trasie przejazdu kolarzy gromadzi się około 3,5 mln widzów. Większość z nich widzi zawodników tylko przez chwilę, gdy peleton przejeżdża z ogromną prędkością. Jaworznianie, dzięki startowi etapu w naszym mieście, mieli znakomitych zawodników wręcz na wyciągnięcie ręki.

Najnowsze

To Top