Z miasta

Otwarto oferty na budowę rynku w Dąbrowie Narodowej

W poniedziałek (18 września) otwarto oferty dotyczące budowy rynku w Dąbrowie Narodowej. Zadanie jest jednym z elementów projektu „Miasto siedmiu rynków”. Skwer w Dąbrowie ma szansę stać się jednym z najbardziej atrakcyjnych dzielnicowych ryneczków.

W przetargu wystartowały trzy firmy wykonawcze. Najtańszą ofertę złożył „Gardenbud”, który znamy już z budowy rynku w Byczynie, rewitalizacji parku Chrząstówka oraz aktualnie prowadzonych prac przy budowie wodnego palcu zabaw na plantach. Krakowska spółka złożyła ofertę opiewającą na 1,83 mln zł. Kolejna oferta była nieznacznie droższa (1,88 mln zł), a spółka Krisbud z Trzebini zaproponowała wykonanie zadania za 2,55 mln zł.
Miasto planowało wydać na przebudowanie skweru u zbiegu ulic Długiej, Dąbrowskiej i Ofiar Faszyzmu (Skwer św. Teresy od Dzieciątka Jezus – tak brzmi pełna nazwa tej przestrzeni publicznej) 1,5 mln zł. Zatem aby wykonać inwestycję, trzeba będzie dołożyć 300 tys. zł. Ponownie niekorzystna dal samorządów, a sprzyjająca wykonawcom sytuacja rynkowa daje o sobie znać.
Sam projekt rynku w Dąbrowie Narodowej wydaje się najlepszy z dotychczas zaproponowanych w pozostałych dzielnicach. Przestrzeń jest urozmaicona i łączy w efektowny sposób różne funkcje. Znajdzie się tu plac do spotkań, integracji i organizacji imprez. Nieco dalej strefa rekreacyjno-wypoczynkowa z plenerową fontanną z zaprogramowanymi scenami wodno-świetlnymi. Powyżej umiejscowiona zostanie strefa sportu, gdzie królować będą urządzenia siłowni oraz zestawy do street-workoutu. W wysuniętej na wschód części pojawi się natomiast plac zabaw z huśtawkami i zjeżdżalniami.
Całość wieńczyć będzie morze zieleni, ławki oraz murki o miękkich liniach wyłożone kolorową ceramiką. Nawiązywać będzie w ten sposób do bardzo charakterystycznego, organicznego stylu Hundertwassera.
Skwer już aktualnie jest dosyć urokliwym miejscem za sprawą szpalerów wysokich drzew, które nadają mu nieco parkowy charakter. Projekt zakłada pozostawienie szpalerów stanowiących w dużym stopniu o atrakcyjności tej przestrzeni oraz urozmaicenie jej dodatkowymi nasadzeniami (kwitnące krzewy, żywopłoty, rabaty z kwiatami).
Zrealizowana inwestycja z pewnością będzie przyciągać dziesiątki mieszkańców Dąbrowy Narodowej i może stać się jedną z ciekawszych oraz najbardziej lubianych przestrzeni publicznych w naszym mieście.

Najnowsze

To Top