Bezpieczeństwo

Nadciąga Orkan Ksawery!

Jesienne pogoda w tym roku wyjątkowo mocno daje się we znaki. Do Polski dotarł orkan Ksawery, który przyniesie także do Jaworzna silne porywy wiatru i opady deszczu.

Złota polska jesień ostatnio nie może rozgościć się na dłużej a deszczowe i wietrzne dni niestety przeważają nad tymi słonecznymi. W naszym klimacie o tej porze roku regularnie pojawiają się orkany, czyli układy niskiego ciśnienia, którym towarzyszą wyjątkowo mocne wiatry. W czwartek do Polski dotarł pierwszy w sezonie orkan nazwany imieniem Ksawery, który w godzinach popołudniowych da się we znaki także mieszkańcom naszego miasta.

Ksawery szczególnie intensywny będzie na dolnym śląsku i północy naszego kraju, ale nie ominie też naszego regionu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 2. stopnia dla całego województwa śląskiego. Między godziną 17:00 w czwartek a 2:00 w piątek prognozuje się wystąpienie silnego i bardzo silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 55 km/h, z porywami do 100 km/h o kierunku początkowo południowo-zachodnim, skręcającym na zachodni.

Drugi stopień zagrożenia trzeba potraktować już poważnie. Orkan Ksawery może powodować duże straty materialne (zerwane dachy, połamane drzewa, uszkodzone linie energetyczne) oraz zagrożenie życia. Dlatego warto dzisiaj zwrócić uwagę by chociażby nie zostawiać samochodów pod drzewami.

IMGW zaleca ostrożność we wszystkich zagrożonych rejonach i prosi o śledzenie komunikatów oraz rozwoju sytuacji pogodowej.

Najnowsze

To Top