Z miasta

Przybędzie autobusów elektrycznych

fot. UM Jaworzno

Aż 80% taboru PKM Jaworzno stanowić będą autobusy elektryczne. Stanie się to w ciągu najbliższych trzech lat. Tym samym nasz miejski przewoźnik będzie pierwszym i jedynym w kraju z flotą złożoną w przeważającej mierze z „elektryków”. We wtorek (3 października) prezydent Paweł Silbert podpisał w Ministerstwie Rozwoju umowę, na mocy której Jaworzno otrzyma 30,5 mln zł dofinansowania na zakup następnych 20 autobusów elektrycznych.

Docierają kolejne e-busy

Od kilku miesięcy do Jaworzna docierają sukcesywnie kolejne autobusy elektryczne w ramach pierwszego dużego zamówienia realizowanego przez Solaris Bus & Coaches. Do końca bieżącego roku na jaworznickie trasy trafią 22 nowe Solarisy Urbino Electric.

– Do chwili obecnej dostarczono 10 nowych autobusów elektrycznych. Dziewięć z nich to pojazdy 12-metrowe i jeden 9-metrowy – informuje Maciej Zaręba, rzecznik PKM Jaworzno. – Są one aktualnie testowane na różnych liniach na terenie miasta. Przeprowadzamy testy w warunkach normalnej eksploatacji i pragnę podkreślić, że ostateczna decyzja, na które trasy docelowo zostaną skierowane nowe autobusy elektryczne jeszcze przed nami.

– Dostawy nowych autobusów wciąż trwają. Zgodnie z umową, do końca roku dotrze do nas jeszcze dziewięć elektrycznych „przegubowców” o długości 18 metrów oraz trzy autobusy 9-metrowe – zaznacza Maciej Zaręba. – Łącznie 22 nowe pojazdy elektryczne rozpoczną obsługiwanie jaworznickich linii komunikacji publicznej w bieżącym roku.

Równolegle dobiega końca budowa infrastruktury obsługującej elektryczną flotę. Hala serwisowania autobusów elektrycznych na terenie zajezdni PKM Jaworzno została ukończona w lipcu. Ma ona prawie 18 tys. m kw. powierzchni, a w niej stacje ładowania, stanowiska do wymiany baterii w autobusach oraz stanowiska serwisowe. Jest to pierwszy tego typu obiekt w Polsce.

– Wielkość hali oraz jej wyposażenie zostało zaprojektowane z myślą o przyszłości. Władze miasta, jak i PKM Jaworzno stawiają bowiem na nowoczesność, ekologię i co za tym idzie na elektromobilność. W niedalekiej przyszłości zdecydowaną większość naszego taboru stanowić będą autobusy elektryczne. Nowa hala umożliwi obsługę całej przewidywanej floty – podkreśla rzecznik PKM Jaworzno.

Kończą się także prace związane z budową trzech nowych stacji szybkiego ładowania – na pętlach przy ul. Krakowskiej, przy ul. Szpitalnej oraz w Byczynie przy ul. Astrów.

– Te stacje umożliwiają szybkie doładowanie pojazdów podczas zaplanowanej w rozkładach jazdy przerwy w kursie. Ich parametry pozwalają uzupełniać 1% energii w bateriach na minutę – precyzuje Maciej Zaręba.

Będą środki na dalszą wymianę taboru

To jednak nie koniec zakupów autobusów elektrycznych dla PKM Jaworzno. We wtorek (3 października) prezydent Paweł Silbert podpisał w Ministerstwie Rozwoju umowę, na mocy której Jaworzno otrzyma 30,5 mln zł dofinansowania do zakupu kolejnych 20 e-busów. Dzięki temu do końca roku 2020 PKM Jaworzno dysponować ma już 43 tego typu pojazdami.

To oznacza, że najpóźniej za trzy lata tabor naszego miejskiego przewoźnika będzie się składał w 80% z pojazdów o napędzie elektrycznym. Żadne inne miasto w Polsce nie może (i najprawdopodobniej nie będzie mogło) się pochwalić tak gruntowną przebudową taboru komunikacji publicznej i przejściem z oleju napędowego jako głównego źródła zasilania na zasilanie elektryczne.

– Przed ośmiu laty podjęliśmy wraz z zarządem PKM Jaworzno decyzję o stopniowej wymianie autobusów z napędem spalinowym na autobusy elektryczne. Wówczas te pojazdy traktowane były jako wielki skok w przyszłość, a my byliśmy jednymi z pierwszych w Polsce, którzy przeprowadzali poważne testy dostępnych modeli w codziennej eksploatacji. Między innymi te doświadczenia oraz fakt, że byliśmy pierwszym polskim miastem, w którym autobus elektryczny zaczął kursować na regularnych trasach komunikacji miejskiej i do tej pory przejechał ponad 180 tys. km sprawiły, iż niektórzy traktują Jaworzno jako krajowego lidera elektromobilności. Nie ma w tym przesady – zwraca uwagę prezydent Paweł Silbert. – Docierają do nas kolejne zamówione autobusy elektryczne, a do roku 2020 stanowić będą one znakomitą większość taboru PKM Jaworzno. Mieszkańcy Jaworzna lubią te pojazdy. Dają tego wyraz nie tylko w badaniach opinii społecznej, ale także podczas spotkań i zwykłych rozmów „na mieście”. Lubią je, gdyż są wygodne, ciche, a przede wszystkim ekologiczne.

Warto dodać, iż Jaworzno jest jednym z sygnatariuszy porozumienia z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, którego efektem ma stać się opracowanie koncepcji i skonstruowanie całkowicie polskiego elektrycznego autobusu nowej generacji o roboczej nazwie E-Pola.

 

Najnowsze

To Top