Z miasta

JBO 2018: Głosowanie ruszyło

W poniedziałek ruszyło głosowanie na projekty zgłoszone w ramach kolejnej edycji Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy swoje głosy mogą oddawać do 22 października.

Jaworznicki Budżet Obywatelski wkracza właśnie w kluczową fazę. Wszystkie wnioski, które przeszły weryfikację formalną i merytoryczną zostały teraz poddane głosowaniu mieszkańców. W tym roku każdy może oddać dwa głosy – jeden głos na projekt ogólnomiejski i jeden głos na projekt lokalny. Głosować można drogą elektroniczną na stronie www.jbo.jaworzno.pl oraz tradycyjnie na specjalnych papierowych formularzach. Takie formularze znaleźć można na stronie JBO a także w punktach konsultacyjnych w każdej dzielnicy. Głosowanie ruszyło w poniedziałek o północy i potrwa do 22 października.

Można chyba śmiało powiedzieć, że budżet partycypacyjny w Jaworznie już na dobre okrzepł i nabrał swego rodzaju pełnoletności. Świadczyć może o tym chociażby różnorodność i ilość składanych projektów. Mieszkańcy na dobre już nabrali świadomości na temat funkcjonowania JBO i chętnie uczestniczą w jego tworzeniu. Autorzy poszczególnych projektów zdają sobie sprawę, że oprócz samego zgłoszenia projektu warto go wypromować. Stąd widoczna duża aktywność pomysłodawców w mediach społecznościowych, ale też w dzielnicach, gdzie można znaleźć plakaty czy ulotki zachęcające do głosowania na konkretne projekty.

Jeżeli chodzi o same projekty, to w tym roku jak zwykle zgłoszono ich sporo, część jednak odpadła w przebiegach, gdyż nie spełniała kryteriów przyjętych w ustawie. W ramach budżetu ogólnomiejskiego JBO na 2018 rok, zgłoszono 17 projektów, ale po weryfikacji zakwalifikowanych zostało 11 wniosków. Z kolei w ramach budżetu lokalnego JBO na 2018 rok, zakwalifikowanych zostało 49 wniosków spośród 55 złożonych podczas naboru. Miasto podobnie jak w poprzednich latach podzielone zostało na obszary konsultacyjne – tych w sumie jest 20. Ilość wniosków złożonych w poszczególnych dzielnicach jest różna – tym razem najbardziej aktywni okazali się mieszkańcy Podłęża, Osiedla Stałego i Byczyny gdzie o głosy rywalizuje po pięć projektów. Z kolei w jednym z rejonów obejmującym Warpie, Pechnik i Podwale nie zgłoszono ani jednego wniosku.

Pełen wykaz projektów z opisami znaleźć można na stronach www.jbo.jaworzno.pl. Zachęcamy do głosowania! To jedyna taka okazja by bezpośrednio decydować o tym, na co przeznaczane będą środki z budżetu.

Najnowsze

To Top