Z miasta

Sąsiedzki Festyn na Podłężu

Wydawać się może, że szkoła i dom rodzinny to światy zupełnie odrębne, przenikające się tylko w czasie wywiadówek. Nic bardziej mylnego! O nieprawdziwości tego typu stwierdzeń mogli przekonać się uczestnicy Festynu Sąsiedzkiego, który odbył się 6 października w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie.

Hasłem przewodnim wydarzenia były słowa: „jak żyć zdrowo i wesoło”. Zgodnie z tym mottem przygotowano dla wszystkich zainteresowanych moc atrakcji. Pomogły w tym ustawione dookoła sali stoiska, na których różne organizacje dzieliły się swoim doświadczeniem i wiedzą. Sporym zainteresowaniem cieszył się punkt prowadzony przez Aga Art – można było tam podziwiać szeroki wybór wykonanych ręcznie przedmiotów. Co więcej, dzieci miały możliwość wzięcia udziału w zawodach polegających na samodzielnym wykonaniu jak najpiękniejszej kartki. Na podium znaleźli się Agnieszka Erd, Dorian Nowaczek oraz Iga Szady.

Pozytywne emocje wzbudził też jedyny, ale za to niezwykle uroczy przedstawiciel świata zwierząt – owczarek niemiecki o imieniu Zakiya. Ten przyjacielski psiak już niedługo będzie ważnym elementem Abecadła – gabinetu terapeutycznego specjalizującego się w pomocy dzieciom mającym problemy w nauce. Bez wątpienia wielu uczniów chciałoby mieć w klasach takiego czworonożnego towarzysza. Może i nie wyjaśni on geometrii czy ortografii, ale na pewno zarazi entuzjazmem i radością.

Ciężko jednak tryskać optymizmem, gdy szwankuje zdrowie. W końcu nie bez powodu mówi się: „w zdrowym ciele zdrowy duch”. I właśnie zdrowie naszego ciała wspierali terapeuci z SALUTEM. Wielu chętnych relaksowało się przy masażu klasycznym czy akupresurze. Każdy mógł też dokonać analizy składu ciała i dowiedzieć się, w jaki sposób zrzucić zbędne kilogramy. A po festynie na pewno będzie co zrzucać – w darmowej kawiarence mogliśmy do woli częstować się pysznymi ciastami i napojami.

Nie brakowało stoisk zajmujących się mniej rozrywkowymi, ale niezwykle ważnymi tematami. Jaworznickie służby porządkowe udzielały informacji, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami wyjaśniało, jak istotne jest odpowiedzialne traktowanie innych istot, zaś Fundacja DMKS uświadamiała wszystkim, że oddanie swojego szpiku może uratować czyjeś życie.

Atrakcje nie ograniczały się jedynie do zwiedzania poszczególnych punktów – organizatorzy nie zapomnieli o programie artystycznym. Zespół Hula Donna, założony przez studentki Jaworznickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, umilił wszystkim czas profesjonalnie wykonanymi tańcami – cha-chą oraz paso doble, zaś o oprawę muzyczną całego wydarzenia zadbał DJ Martin. Animatorzy zorganizowali też wiele konkursów dla najmłodszych i zapraszali ich do malowania twarzy.

Wśród tańców, zabaw i wszechobecnego śmiechu nie zabrakło momentów wzruszeń -w końcu festyn był też okazją do zjazdu absolwentów Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworznie. Dorośli już wychowankowie wręczyli piękne kwiaty swoim dawnym nauczycielom i wspólnie wspominali przeżyte lata. Ich obecność miała również wymiar symboliczny, bowiem pierwsi, urodzeni w 1978 roku uczniowie podstawówki spędzali czas razem z obecnymi pierwszoklasistami, którzy w tym roku otworzyli nową kartę historii placówki.

Mimo kapryśnej pogody wszyscy uczestnicy byli zachwyceni przebiegiem festynu. Była to okazja do świetnej zabawy, nawiązania nowych znajomości i zdobycia wielu ciekawych informacji. – Mam nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie zaowocuje kolejnymi spotkaniami w naszym ZSO – powiedziała pani Marta Figura, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie.

Bez wątpienia wszyscy uczestnicy podzielają tę opinię i z niecierpliwością zacierają ręce na kolejny Festyn Sąsiedzki.

Najnowsze

To Top