Zdrowie

Stomatolodzy uzyskali nowe możliwości diagnostyczne

Od września w Zespole Lecznictwa Otwartego Sp. z o.o. działa nowoczesny tomograf stożkowy. Nowy nabytek ZLO pozwala na niezwykle dokładne obrazowanie (w trójwymiarze) wewnętrznej anatomii w obrębie twarzy i szczęk pacjenta. To nieoceniona metoda diagnostyczna dla chirurgii twarzowo-szczękowej oraz stomatologii.

Zespół Lecznictwa Otwartego Sp. z o.o. zakupił tomograf stożkowy z własnych środków finansowych. Nowoczesne urządzenie kosztowało blisko 300 tys. zł. Od września aparat służy już pacjentom w Pracowni Diagnostyki Obrazowej i Laboratoryjnej w MCM Leopold.

– Tomografia wiązki stożkowej jest metodą diagnostyczną dedykowaną przede wszystkim do stomatologii. Pozwala na uzyskiwanie niezwykle dokładnych obrazów radiologicznych badanych tkanek. Zamiast tradycyjnego zdjęcia RTG, otrzymujemy obraz w trójwymiarze – mówi dyrektor MCM Bogdan Pieprzny. – To badanie znajduje zastosowanie we wszystkich dziedzinach stomatologii. Od chirurgii, poprzez endodoncję, ortodoncję, protetykę, implantologię, aż po stomatologię zachowawczą.

Aparat zakupiony przez ZLO jest przyjazny dla dzieci i posiada oprogramowanie, które nie tylko uwzględnia różnice anatomiczne między dorosłymi a dziećmi, ale także redukuje dawkę promieniowania w przypadku badania najmłodszych pacjentów. Badanie tomografem stożkowym stanowi znakomite wsparcie diagnostyczne w ortodoncji przy leczeniu wad zgryzu.

– Samo badanie, czyli obrót lampy wokół głowy pacjenta trwa 15 sekund. Dawka promieniowania jest około 10 razy mniejsza niż w przypadku tradycyjnej tomografii komputerowej. Urządzenie umożliwia szeroki wybór pola obrazowania – dodaje Bogdan Pieprzny, który sam jest chirurgiem stomatologiem.

Wybór pola obrazowania oznacza, że w zależności od zalecenia lekarza i jego potrzeb, można przeprowadzić badanie, którego efektem będzie trójwymiarowy obraz całej szczęki albo tylko jej wycinka. Możliwe jest uzyskiwanie tomograficznych obrazów pojedynczych zębów z dokładnym odwzorowaniem ognisk próchnicy, ułożenia kanałów korzeniowych itp. Taki obraz można dowolnie obracać we wszystkich płaszczyznach, a nawet przeprowadzać pomiary rzeczywistych wielkości.

– Tomografia stożkowa jest technologią obecną w Polsce zaledwie od kilku lat, ale lekarze bardzo szybko przekonują się o jej olbrzymich zaletach. To technologia, która zdecydowanie poprawia diagnostykę, planowanie leczenia, ale także komunikację z pacjentem – podkreśla dyrektor MCM.

Badanie przeprowadzane jest na podstawie skierowania lekarskiego. NFZ refunduje wykonanie badania tomografem stożkowym jedynie w zakresie ortodoncji – w tym wypadku pacjent za badanie nie płaci. W pozostałych przypadkach koszt badania ponosi sam pacjent.

– Tego typu badanie tomograficzne kosztuje u nas od 60 do 150 zł. Zależy to od rodzaju oraz wybranego przez lekarza pola obrazowania. Trzeba pamiętać, iż badanie tomografem stożkowym przeprowadzone przez wyspecjalizowany personel jest najnowocześniejszym dostępnym sposobem obrazowania w stomatologii i oferuje lekarzowi potężną ilość informacji diagnostycznych, które pozwalają wybrać najwłaściwszą metodę leczenia – zwraca uwagę Bogdan Pieprzny.

Tomografia stożkowa wykonywana jest przez specjalistów ZLO w Pracowni Diagnostyki Obrazowej i Laboratoryjnej mieszczącej się w MCM Leopold przy ul. Grunwaldzkiej 235.

Najnowsze

To Top