Zdrowie

Zapalenie wątroby coraz groźniejsze

Od kilkunastu tygodni władze sanitarne w kraju alarmują o gwałtownym wzroście zachorowań na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A. Także w naszym regionie można mówić już o epidemii tej choroby.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie nazywane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV), który wydalany jest z kałem.

Początki epidemii

Zakażenia WZW A w ostatnich latach były zjawiskiem praktycznie marginalnym, to jednak uległo zmianie w ostatnich miesiącach. W całym 2016 odnotowano w Polsce 35 przypadków zakażenia żółtaczką pokarmową. A w tym roku do końca września – aż 1685. To oznacza niemal 50 krotny wzrost zachorowań w skali kraju! Najwięcej zachorowań odnotowano w Warszawie, ale także w województwie śląskim notuje się wyjątkowo dużo przypadków. W naszym regionie do 30 września zarejestrowano 142 przypadki zachorowań. Jaworzno co prawda nie jest całkiem wolne od WZW A, ale na szczęście liczba zachorowań w naszym mieście jest jeszcze stosunkowo niewielka. -Na terenie Jaworzna w okresie od 1 stycznia do 30 września 2017r. odnotowano 5 przypadków zachorowań – informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaworznie. Jaworznianie powinni jednak zachować sporą ostrożność, WZW A szerzy się bowiem mocno w sąsiednich miejscowościach, na czele z Sosnowcem, gdzie zachorowało już 70 osób. Jak dotychczas nie udało się ustalić źródła choroby w regionie, co znacznie ułatwiłoby walkę z kolejnymi zakażeniami. Oddziały zakaźne w regionie są już przepełnione a aptekach i hurtowniach zaczyna powoli brakować szczepionek. Absolutnie jednak nie należy panikować – zachowanie podstawowych zasad higieny powinno uchronić przed zachorowaniem.

Podstępne zakażenie

Wirusowe zapalenie wątroby typu A potocznie nazywane „żółtaczką pokarmową” jest chorobą o ostrym przebiegu, szczególnie ciężkim u osób dorosłych (u małych dzieci przebieg w większości jest bezobjawowy). W pierwszym okresie zwykle pojawiają się objawy grypopodobne pojawiają się też objawy ze strony układu pokarmowego: odbijanie, zgaga, nudności, wzdęcia, uczucie wczesnej sytości, ciemny mocz, jak również tzw. żółtaczka (zażółcenie skóry, białkówki oczu czy błon śluzowych). Choroba ma z reguły nagły początek i ciężki przebieg, wymagający hospitalizacji. Zwiększone ryzyko cięższego przebiegu choroby występuje u osób zakażonych HBV (WZW B) lub HCV (WZW C). Od zakażenia do zachorowania może upłynąć nawet od 30 do 50 dni, co znacznie utrudnia odnalezienie źródła zakażenia. Ostateczna diagnoza jest stawiana po badaniu krwi chorego (immunoglobuliny typu M). Nie ma leku, który przyspiesza ustąpienie wirusa z organizmu. Osobom chorym zwykle zaleca się stosowanie odpowiedniej diety oraz odpoczynek. Wirusowe zapalenie wątroby typu A zazwyczaj ustępuje samoistnie po około 6 miesiącach. W razie powikłań obok wątroby może też dojść do uszkodzeń szpiku.

Higiena przede wszystkim

Nie bez powodu WZW A nosi miano choroby brudnych rąk. W jej zapobieganiu podstawą jest właśnie higiena. Istnieje kilka podstawowych dróg zakażenia:

  • spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga),

  • kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),

  • kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno– analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Aby uniknąć zakażenia należy myć jak najczęściej ręce, szczególnie przed jedzeniem i po wyjściu z toalety. Trzeba myć także nadającą się do tego żywność, szczególnie owoce i warzywa. Dostępna jest również szczepionka.

Najnowsze

To Top