Artykuły

W nocy zmiana czasu

W nocy z soboty na niedzielę w Polsce i niemal całej Unii Europejskiej przestawiać będziemy zegary o godzinę wstecz. Możliwe, że to już przedostatnia taka zmiana.

Od niedzieli w Polsce obowiązywać będzie czas zimowy. To oznacza, że w nocy wskazówki zegarków przesuwamy z godziny trzeciej na drugą, dzięki czemu można będzie spać godzinę dłużej.

Pomysł zmiany czasu już w XVIII wieku wysunął Benjamin Franklin, po raz pierwszy w życie zostało on jednak wprowadzony dopiero podczas I wojny światowej. W 1916 roku w Niemczech po raz pierwszy przesunięto godziny na zegarach. W Polsce zmiana czasu po raz pierwszy została wprowadzona w okresie międzywojennym, potem w latach 1946-1949 i 1957-1964. W 1977 roku zmiany wprowadzono już na stałe.

Z roku na rok coraz głośniejsze stają się dyskusje na temat wad i zalet zmiany czasu. Regularnie podnoszone są głosy, że obecnie takie zmiany przynoszą więcej strat niż korzyści i coraz częściej podnoszony jest postulat by z nich zrezygnować.

Bardzo możliwe, że w tym roku już po raz ostatni w Polsce obowiązywał będzie czas zimowy. Polskie Stronnictwo Ludowe przygotowało projekt ustawy, na mocy której w kraju przez cały rok obowiązywałby czas letni. Projekt zyskał uznanie posłów praktycznie wszystkich ugrupowań, jest więc spora szansa, że wejdzie w życie. To oznaczałoby, że jeszcze tylko dwa razy nastąpiłaby zmiana czasu – dzisiaj w nocy na zimowy a potem w marcu na letni.

Co ciekawe PSL do swojego pomysłu przekonuje też eurodeputowanych. Po ostatniej debacie w Parlamencie Europejskim wydaje się, że za przykładem Polski może też pójść cała Unia Europejska. Jak dotychczas czas zimowy i letni obowiązuje we wszystkich krajach europejskich oprócz Islandii i Białorusi. Z kolei od trzech lat czas tylko zimowy obowiązuje w Rosji.

Najnowsze

To Top