Bezpieczeństwo

Sprzątanie po orkanie

Tegoroczna jesień jak na razie ma dość burzliwy przebieg. Dopiero co udało się uprzątnąć straty po orkanie Ksawery a już w weekend kolejne szkody poczynił orkan Grzegorz.

Huraganowy sezon trwa na dobre i niestety Jaworzna także nie omijają coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. W weekend nad tą częścią Europy szalał orkan Grzegorz. W niedzielę momentami padał bardzo intensywny deszcz, któremu towarzyszył silny wiatr w porywach osiągający nawet 115 kilometrów na godzinę.

W Jaworznie Grzegorz na szczęście nie spowodował wielkich strat, ale i tak służby miały mnóstwo pracy z usuwaniem skutków wichury. Strażacy interweniowali w sumie 25 razy, usuwali połamane i powalone drzewa i konary leżące na ulicach, chodnikach i posesjach. Ich pomoc potrzebna była także przy zabezpieczaniu uszkodzonych elewacji oraz konstrukcji dachowych na budynkach mieszkalnych. W mieście ucierpiało kilka samochodów, na które spadały konary drzew a nawet całe pnie. Szczęście w nieszczęściu – tym razem nikt nie został poszkodowany.

Sporo pracy mieli też energetycy. Gałęzie uszkodziły linie energetyczne w kilku miejscach a mieszkańcy Jelenia i Byczyny byli przez kilka godzin pozbawieni prądu. Przy okazji w jednym z transformatorów w Dębie wybuchł pożar co dodatkowo komplikowało sytuację.

W całym regionie służby miały pracowitą niedzielę i poniedziałek. W sumie odnotowano ponad 1200 interwencji w regionie, oprócz połamanych drzew sporo było podtopień, wiatr zrywał też dachy z budynków. W najbardziej newralgicznym momencie prądu było pozbawionych ponad 25 000 ludzi.

W poniedziałek pogoda nieco się poprawiła a wiatr stopniowo osłabł, ale w powietrzu czuć już nadchodzącą zimę. Na drogach cały czas może być niebezpiecznie a to za sprawą śniegu z deszczem i marznącego deszczu, który może pojawiać się w najbliższych dniach.

Foto: Kamil Maciejewski – Jaworzno112

Najnowsze

To Top