Z miasta

Nagroda ECO-MIASTO trafia do Jaworzna

W środę (8 listopada) na uroczystej gali w ramach Konferencji „Innowacyjne ECO-MIASTO” prezydent Paweł Silbert odebrał w Centrum Nauki Kopernik I nagrodę dla Jaworzna w Konkursie ECO-MIASTO. W konkursie nagradzane są miasta, które najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju.

Jaworzno otrzymało Pierwszą Nagrodę w Konkursie ECO-MIASTO za konsekwentną realizację planu zrównoważonej mobilności miejskiej, inwestycje w elektryczny tabor autobusowy oraz budowę Velostrady.

– Doceniamy rolę transportu jako takiego, a wprowadzenie publicznego transportu elektrycznego zaplanowaliśmy wiele lat temu. Było to nim stało się to modne i nim stało się trendem powszechnie obowiązującym, dzięki czemu zapewniliśmy sobie pozycję lidera. Na tej drodze rozwijania nowoczesnego, ekologicznego i przyjaznego mieszkańcom transportu publicznego nie ustajemy – mówił prezydent Paweł Silbert. – Nasze plany obejmują wdrażanie dalszych rozwiązań z zakresu elektromobilności. Doświadczenia z użytkowania autobusów elektrycznych są w Jaworznie niemal wyłącznie pozytywne. Dlatego wszystkich samorządowców, którzy się jeszcze wahają, przekonuję aby nie obawiali się projektów związanych z elektromobilnością.

Wśród pozostałych laureatów znalazła się także Gdynia (za realizację polityki zrównoważonej mobilności miejskiej), a wyróżnienia otrzymały Żory i Poznań.

Organizatorami konkursu jest Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID – Warszawa. Patronami wydarzenia zaś Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Energii. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prezydent Paweł Silbert:
– Jury doceniło nasze zaangażowanie w elektromobilność, a także projekt pierwszej w Polsce bezkolizyjnej Velostrady. Kolejne autobusy elektryczne wyjeżdżają na trasy, powstają nowe punkty ładowania, pracujemy nad wdrożeniem do ruchu autonomicznych pojazdów, elementy infrastruktury rowerowej i rekreacyjnej wypełniają krajobraz miasta – oczywiście to tylko wycinek naszej pracy nad zrównoważoną mobilnością. Cieszę się, że nasze pomysły zdobywają uznanie w prestiżowych konkursach.

Najnowsze

To Top