Biznes - inwestycje

Wtorki z JPK_VAT

Od nowego roku mikroprzedsiębiorcy będą mieli obowiązek przesyłania do skarbówki tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego. Urząd skarbowy w Jaworznie zaprasza na szkolenia z tego zakresu.

Jednolity Plik Kontrolny – w skrócie JPK – to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format, który ułatwia jego przetwarzanie. Dotychczas obowiązek przesyłania JPK dotyczył tylko dużych i średnich przedsiębiorstw. Od stycznia 2018 także mikroprzedsiębiorcy będą zobowiązani do przesyłania JPK.

Ze względu na zmiany w przepisach, urzędy skarbowe w całym kraju ruszyły z akcją informacyjno-edukacyjną skierowaną szczególnie właśnie do mikroprzedsiębiorców. W każdy wtorek listopada o godz. 13:00 w Urzędzie Skarbowym w Jaworznie będą prowadzone specjalne szkolenia, podczas których będzie można dowiedzieć się czym jest Jednolity Plik Kontrolny, jak go wygenerować i wysłać oraz jak uniknąć błędów w jego przygotowaniu. W samym tylko Jaworznie dotyczy to ponad 2500 przedsiębiorców.

Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,6 mln mikroprzedsiębiorców dołączy do grona podatników VAT, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję VAT (czyli rejestr sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłają ją fiskusowi jako JPK_VAT. Ci z nich, którzy zdecydują się na przesyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego jeszcze w tym roku (za październik, listopad, grudzień 2017), będą mogli liczyć na szybszy zwrot VAT (czas oczekiwania zostanie im skrócony z 60 do 25 dni).

Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie www.jpk.mf.gov.pl

Najnowsze

To Top