Z miasta

Tak zmienia się nasze miasto

Nastał trudny okres dla samorządów planujących inwestycje, związany z gwałtownym wzrostem cen usług oraz materiałów budowlanych. Wszelkie przedsięwzięcia infrastrukturalne okazują się droższe niż początkowo zakładano. Jednak mimo tych utrudnień, Jaworzno nadal dynamicznie się zmienia, a w mieście prowadzone są inwestycje na wielką skalę. Powstają nowe obiekty, które służyć będą mieszkańcom i poprawiać ich komfort życia w mieście.

 

Mamy prawo być dumni z naszego miasta i to nie tylko z powodu wysokich pozycji w samorządowych rankingach, czy zaliczenia Jaworzna do elitarnej grupy kilku miast – liderów elektromobilności.

Większym powodem do zadowolenia jest fakt, iż Jaworzno nadal się zmienia. Nie należy do miejscowości, które po wykorzystaniu środków z wcześniejszych „rozdań” unijnych (nie wszystkim gminom się to udało – wystarczy zajrzeć do ościennych miast) teraz popadło w marazm, ale wciąż stawia na rozwój. Samorząd stawia na projekty, które mają w zamyśle zwiększyć komfort życia mieszkańców i sprawić, by Jaworzno było miastem, w którym dobrze się mieszka.

Jakie duże inwestycje realizowane są aktualnie w Jaworznie? Kilka z nich, które trwają lub dobiegają końca, prezentujemy poniżej.

 

Wodny Plac Zabaw wraz z zagospodarowaniem terenu (w ramach projektu „Planty – Zielone Centrum Jaworzna”)

Nowe miejsce do rekreacji przyjazne dla rodzin z dziećmi. Na terenie o powierzchni około 6.500 m kw. powstaje Wodny Plac Zabaw. Będzie on największym tego typu obiektem w regionie.

Intrygująco ukształtowany teren przetnie sztuczny strumień, a w centralnym punkcie powstanie wyspa atrakcji z kilkudziesięcioma wodnymi zabawkami. Nowa przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa skierowana będzie nie tylko do najmłodszych mieszkańców. Wygodne ławki oraz siatka do leżenia sprzyjać będzie relaksowi w samym centrum miasta.

Całe założenie uzupełni infrastruktura sanitarna (toalety oraz natryski i przebieralnie), zieleńce, cienista pergola z pnączami, a także iluminacja.

Inwestycja warta około 6 mln zł ma zostać ukończona 30 maja 2018 roku

 

Velostrada (w ramach projektu „Miejskiego Centrum Integracji Transportu” – integracji dróg dla rowerów w Jaworznie)

Pomysł zbudowania Velostrady w Jaworznie odbił się szerokim echem w ogólnopolskich mediach i zelektryzował zwłaszcza rowerzystów, bo przynajmniej na razie będzie to jedyna tego typu droga w kraju. Okazało się, że jest w Polsce miasto, gdzie sami pasjonaci rowerów wyszli z propozycją, a następnie we współpracy z urzędnikami opracowali całą koncepcję wyjątkowej drogi dla rowerów. Szerokiej, dwupasmowej, z odrębnym chodnikiem dla pieszych, oświetlonej, a przede wszystkim całkowicie odseparowanej od ruchu samochodowego.

Obecnie odbiory budowlane trwają na odcinku Velostrady od Centrum do ul. Insurekcji Kościuszkowskiej oraz ulicą Krakowską. Logiczną konsekwencją było również wybudowanie w tym ciągu tzw. ronda holenderskiego przy ul. Braci Gutmanów.

Od 17 lipca trwa budowa trzech obiektów inżynieryjnych, które umożliwią bezkolizyjny przejazd rowerzystów nad (lub pod) głównymi i najbardziej ruchliwymi miejskimi ulicami w zasadniczym przebiegu Velostrady z Osiedla Stałego przez Podłęże do Centrum.

Po kolejnych przetargach udało się wyłonić wykonawcę na roboty drogowe związane z budową Velostrady od ul. Puszkina przez Podłęże do ul. Królowej Jadwigi oraz od Osiedla Skałka do Ciężkowic.

Równolegle rozstrzygnięto przetarg na korespondującą część projektu MCiT w postaci przebudowy Placu Górników (parking dla rowerów oraz główna stacja roweru miejskiego) wraz z kompleksową przebudową przystanku Centrum.

Obie umowy zostaną podpisane jeszcze w bieżącym miesiącu.

 

Budowa Obwodnicy Północnej Jaworzna – odcinek nr 3

Pierścień Obwodnicy Północnej Jaworzna powoli się domyka. Po oddaniu na wiosnę do użytku odcinków od ul. Pionierów do ul. Chełmońskiego, a dalej do ul. św. Wojciecha – jeszcze w bieżącym roku ruszyła budowa następnego odcinka od ronda przy GEOsferze w kierunku ul. Szczakowskiej. Będzie on gotowy już w grudniu.

W pierwszym okresie po ukończeniu droga ma służyć głównie mieszkańcom Osiedla Sfera oraz umożliwi powstanie nowej zabudowy w tym rejonie. Docelowo jednak – po wybudowaniu ul. Nowoszczakowskiej i ostatecznym zamknięciu pierścienia obwodnicy – wspomniany fragment wyprowadzi ruch z Góry Piasku i ul. Szczakowskiej na Obwodnicę Północną Jaworzna.

Warto dodać, że również przy okazji tej inwestycji nie zapomniano o rowerzystach i pieszych – droga wyposażona będzie w ciąg pieszo-rowerowy i przebiegnie pod nią tunel zapewniający bezpieczne przejście.

Budowa odcinka obwodnicy w rejonie Osiedla Sfera kosztować będzie około 6,5 mln zł.

 

Remont ul. Sobieskiego z budową ronda na skrzyżowaniu z ul. Bukowską (w ramach projektu budowy Obwodnicy Północnej Jaworzna)

Po co rondo na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i Bukowskiej? Przecież wydaje się, że zwykłe skrzyżowanie w zupełności wystarcza. Do innych wniosków dojdziemy jednak, gdy przypomnimy sobie, że Obwodnica Północna Jaworzna ma mieć dwie „odnogi”. Jedną poprzez ul. Nowoszczakowską łączącą się z ul Grunwaldzką, a drugą – umożliwiającą bezpośredni wyjazd w kierunku Bukowna i dalej Olkusza. Z myślą o tej przyszłej odnodze, która przebiegać ma dawną drogą przemysłową, już na etapie remontu ul. Sobieskiego wykonano rondo przy ul. Bukowskiej – to tu „wypadać” będzie obwodnica.

Kolejne rondo w ramach przebudowy wykonano przy ul Płetwonurków. Znowu można zadać pytanie – po co? Wystarczy uświadomić sobie, iż tuż obok rozciągają się tereny po dawnych Zakładach Dolomitowych. Ten poprzemysłowy rejon zatętni w końcu życiem, a wraz z zabudową pojawią się nowe drogi i rondo będzie dysponowało potencjałem, aby je obsłużyć.

Ronda mają również tę przypadłość, iż skłaniają kierowców do zdjęcia nogi z gazu – istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na długich prostych o nowej nawierzchni, a taką byłaby tu wyremontowana ul. Sobieskiego.

Aktualnie trwają odbiory robót związanych z przebudową ulicy, która kosztowała około 6,4 mln zł.

Można dodać, iż w dalszym przebiegu w kierunku Ciężkowic ul. Sobieskiego połączona zostanie z ul. ks. Mroczka wiaduktem nad torowiskiem (zamiast dotychczasowego przejazdu kolejowego). Wiadukt drogowy jest aktualnie budowany przez PKP PLK S.A. w ramach modernizacji linii kolejowej E30.

 

Budowa kompleksu sportowego na Stadionie Miejskim „Victorii”

Przy ul. Krakowskiej powstaje nowoczesny kompleks treningowy z pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej, wyposażonym w sztuczną nawierzchnię i oświetlenie.

Nowe boisko (z możliwością podzielenia na dwa mniejsze boiska treningowe) ułatwi szkolenie młodzieży i prowadzenie bezpiecznych treningów także w okresie jesienno-zimowym. Będzie ono również przystosowane do rozgrywania turniejów piłkarskich z widownią.

Z obiektu będą mogły korzystać jaworznickie kluby i szkółki piłkarskie, dzieci, młodzież oraz dorośli.

Obecnie trwa pierwszy etap inwestycji, a zakończenie robót budowlanych planowane jest na IV kwartał 2018 roku. Koszt wykonania wynosi blisko 4 mln zł.

 

Budowa stacji ładowania autobusów przy ul. Chełmońskiego

Elektryczny tabor PKM Jaworzno wciąż rośnie. Docierają do nas kolejne elektryczne autobusy z 22 zamówionych w ubiegłym roku. Jak się niedawno dowiedzieliśmy, Jaworzno może liczyć na dofinansowanie zakupu dalszych 20 e-busów. Już w najbliższych latach 80% całego taboru PKM Jaworzno stanowić będą „elektryki”. To najwyższy wynik w całym kraju.

Sprawne funkcjonowanie komunikacji opartej na ekologicznych autobusach elektrycznych wymaga odpowiedniej infrastruktury. W tym stacji szybkiego ładowania. Kończy się budowa jednej z nich nieopodal szpitala.

Koszt budowy pętli autobusowej wraz ze stacją wyniósł blisko 1 mln zł.

Najnowsze

To Top