Kultura i rozrywka

„Dziady” wieczorową porą

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?” – któż nie zna tych słów. „Dziady” w polskiej kulturze zajmują jedno z najważniejszych miejsc. W środę w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się niecodzienne – wieczorne czytanie „Dziadów”.

– Dziady to uroczystość obchodzona między pospólstwem w wielu powiatach Litwy, Prus i Kurlandii, na pamiątkę dziadów, czyli w ogólności zmarłych przodków – pisał w przeszłości Adam Mickiewicz, który potem w jednym z najważniejszych utworów w historii polskiej literatury wyraźnie przedstawił obrzęd dziadów. Ten przedchrześcijański rytuał zaduszny, którego celem było przypomnienie, że żyjący są w stanie pomóc umarłym poprzez modlitwy, a także zyskanie ich przychylności, jako opiekunów plonów i urodzajów, do dzisiaj pobudza emocje i chociaż już tylko w niewielu miejscach jest obchodzony, dzięki literaturze powraca do świadomości zbiorowej.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie w ciekawy sposób, przy wieczornej atmosferze zamierza odświeżyć dzieło Mickiewicza i przy okazji ludowy zwyczaj. W środę o godzinie 17:00 w gmachu jaworznickiej książnicy fragmenty II części „Dziadów” zaprezentują uczniowie Gimnazjum i Liceum oraz pracownicy biblioteki. Zapowiada się wieczór pełny magii i tajemniczości.

Najnowsze

To Top