Kultura i rozrywka

Księżniczka Czardasza znów w Jaworznie

Prawdziwa gratka czeka w sobotę na miłośników operetki. Teatr Muzyczny Arte Creatura po raz kolejny na scenie Młodzieżowego Domu Kultury wystawi „Księżniczkę czardasza” E. Kálmána.

To już ostatnia okazja by w Jaworznie obejrzeć jedną z najpopularniejszych operetek, która podbiła serca widzów na całym świecie. W sobotę 25 listopada o godzinie 18:00 można będzie na własnej skórze poczuć atmosferę wiedeńskiej śmietanki towarzyskiej sprzed wielu dziesiątek lat.

Fabuła „Księżniczki czardasza” opowiada o ponadczasowych ludzkich pragnieniach – miłości i szczęścia, wbrew woli rodziny i różnicom w statusie społecznym. Młody książę Edwin zakochany w węgierskiej artystce kabaretowej Sylwii gotowy jest popełnić mezalians i poślubić szansonistkę. Sylwia boi się jednak, że rodzina ukochanego nie zaakceptuje związku. Tymczasem stary książę ojciec wzywa Edwina do Wiednia, by doprowadzić do jego ślubu z zamożną hrabianką Stasi. Sylwia dowiaduje się o zaręczynach ukochanego i desperacko wyrusza do Wiednia. Na balu, udając żonę hrabiego, oczarowuje wszystkich łącznie z niedoszłymi teściami. Wśród gości ogólny śmiech wzbudza plotka o szansonistce, która kochała się nieszczęśliwie w Edwinie i odtąd nazywana jest „księżniczką czardasza”. Gdy Edwin rozpoznaje Sylwię, cieszy się, że ta wyszła za mąż, bo jako rozwiedziona hrabina, będzie plasowała się wyżej na drabinie społecznej niż jako „kabareciara”. To łamie Sylwii serce. Jednakże po wielu zwrotach akcji i pozorowanej próbie samobójczej Edwina zakochani padają sobie w ramiona, a stary książę godzi się wyborem syna. Okazuje się bowiem, że księżna matka także była niegdyś szansonistką, syn musi być więc „genetycznie obciążony”.

Operetka przepełniona jest największymi hitami łączącymi czar wiedeńskich salonów i węgierskich rytmów. Do najsłynniejszych przebojów należą: Choć na świecie dziewcząt mnóstwo, Artystki, artystki, artystki z variété, W rytm walczyka serce śpiewa – kochaj mnie.

W spektaklu reżyserowanym przez Dariusz Taraszkiewicza wystąpią artyści Teatru Muzycznego Arte Creatura a śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Teatru Muzycznego Arte Creatura pod dyr. Marka Kudry.

Bilety w cenie 50 zł (normalny), 48 zł (ulgowy) i 45 zł (grupowy pow. 10 sztuk) można nabyć przez internet na stronie www.artecreatura.art.pl oraz w kasie biletowej w kasie biletowej MDK na Osiedlu Stałym.

Najnowsze

To Top