Biznes - inwestycje

Nowe Solarisy już w zajezdni

fot. M. Kowal

Komplet 22 nowych elektrycznych autobusów dotarł już z bolechowskiej fabryki Solarisa do Jaworzna. Elektrobusy oraz świeżo zbudowana stacja ich obsługi zostały udostępnione do drobiazgowego obejrzenia mieszkańcom Jaworzna w niedzielę, 19 listopada. Dzień otwarty PKM Jaworzno zgromadził tłumy zwiedzających.

Nowe autobusy elektryczne wyprodukowane przez zakłady Solarisa dla PKM Jaworzno to już druga generacja tych pojazdów. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku ten model (acz nie dokładnie w specyfikacji jaworznickiej) uzyskał na targach w Hanowerze tytuł „Bus of the Year 2017” – najlepszego autobusu roku.

PKM Jaworzno zakupiło dziewięć autobusów 12-metrowych, dziewięć „przegubowców” o długości 18 metrów oraz cztery elektrobusy klasy midi o długości 9 metrów. Flota licząca obecnie łącznie 23 e-busy (pamiętajmy, że jeden został zakupiony w roku 2015) ma wzbogacić się w nadchodzących latach o 20 kolejnych autobusów elektrycznych. Przed miesiącem prezydent Paweł Silbert podpisał w Ministerstwie Rozwoju umowę, która zagwarantuje, naszemu miastu ponad 30 mln zł dofinansowania na ten cel. W transzy pojazdów, które mają pojawić się u nas w latach 2019 i 2020 przewiduje się piętnaście elektrobusów 12-metrowych i pięć e-busów klasy midi. W efekcie w roku 2020 aż 80 procent taboru PKM Jaworzno stanowić będą pojazdy elektryczne.

W niedzielę (19 listopada) mieszkańcy Jaworzna mieli możliwość zwiedzenia nowo zbudowanej hali do serwisu „elektryków” i obejrzenia pachnących jeszcze nowością elektrycznych Solarisów, dopiero co przywiezionych z fabryki.

Tłumy jaworznian pojawiły się w zajezdni PKM Jaworzno, by uczestniczyć w Dniu Otwartym miejskiego przewoźnika. Same autobusy budziły ogromne zainteresowanie, zwłaszcza wśród dzieci, które koniecznie chciały zasiadać za ich kierownicami. Niemniej jeszcze większe wrażenie na zwiedzających sprawiła nowoczesna hala serwisowa wraz z wyposażeniem. Jest to bowiem pierwszy tego typu obiekt w Polsce.

– Wielkość hali oraz jej wyposażenie zostało zaprojektowane z myślą o przyszłości. Władze miasta, jak i PKM Jaworzno stawiają bowiem na nowoczesność, ekologię i co za tym idzie na elektromobilność. W niedalekiej przyszłości zdecydowaną większość naszego taboru stanowić będą autobusy elektryczne. Nowa hala umożliwi obsługę całej przewidywanej floty – podkreśla rzecznik PKM Jaworzno Maciej Zaręba.

Hala dysponuje powierzchnią niemal 18 tys. m kw. i pozwala na jednoczesny serwis i ładowanie jaworznickich e-busów (również na szybką wymianę pakietów z bateriami).

Po reakcjach zwiedzających widać było, że są zadowoleni z kierunku, który obrał PKM Jaworzno w swym rozwoju – nowoczesny, ekologiczny i wygodny tabor.

Warto przypomnieć, że według ubiegłorocznych badań opinii publicznej w Jaworznie aż 84 proc. dorosłych mieszkańców naszego miasta przynajmniej od czasu do czasu korzysta z komunikacji miejskiej. Aż 93 procent jaworznian oceniło dobrze lub bardzo dobrze wprowadzenie elektrycznych autobusów. Komunikacja miejska była też jednym z najlepiej ocenianych aspektów działalności samorządu.

Najnowsze

To Top