Polityka

Chłopaki z ferajny. Walka o władzę w śląskiej Platformie nabiera rozpędu

fot. Tomasz Zak | UMWS

W śląskiej Platformie Obywatelskiej w „przededniu” wyborów szefów struktur regionalnych jak w szkle powiększającym widać degrengoladę całej formacji. Nikt tu nie sili się, aby pokazać czym ta partia chce być w regionie i co może zaproponować mieszkańcom. Zamiast tego wewnętrzne frakcje wylewają na siebie kubły pomyj i straszą „hakami”. W walce o władzę nie przebierają w środkach. A nieprzyjemny smrodek rozprzestrzenia się coraz szerzej.

Wojciech Saługa przewodniczenie śląskiej Platformie Obywatelskiej przejął w 2015 po śmierci posła Tomasza Tomczykiewicza. Nie odbyło się to na skutek wewnętrznych wyborów, ale Saługa decyzją zarządu regionalnego partii został wyznaczony do roli pełniącego obowiązki przewodniczącego. Dopiero 2 grudnia bieżącego roku ma dojść do wyłonienia szefów regionów w drodze wyborów.

Oczywiście Wojciech Saługa był pierwszym, który stanął w szranki wyborcze w regionie śląskim. Z miejsca zapewnił sobie poparcie lokalnych posłów PO w tym Pawła Bańkowskiego czy Borysa Budki (wiceprzewodniczącego PO). Wydawało się, że po zgromadzeniu ponad 800 podpisów poparcia od towarzyszy partyjnych, wybory 2 grudnia będą tylko formalnością, a marszałek Saługa stanie do nich jako jedyny kandydat.

Tymczasem szokującą niespodziankę sprawił Dawid Kostempski – prezydent Świętochłowic i były przewodniczący GZM, który nie dość, że rzucił Sałudze rękawicę, to jeszcze śmiał skrytykować sposób funkcjonowania partii w regionie w okresie przewodniczenia marszałka z Jaworzna.

To nieeleganckie porównanie, ale decyzja Kostempskiego przyniosła efekty przypominające wrzucenie granatu do szamba – zaczęły wylewać się nieczystości.

„Jedyny pasek jaki widzę, to ten na oczach pana Kostempskiego” – pisze w komentarzu Łukasz Jamrozik, członek jaworznickiej PO. Następnie krewki działacz wylicza całą litanię „haków” na kontrkandydata Saługi. Po pytaniu ze strony przewodniczącego świętochłowickiej Rady Miejskiej, czy szczucie na Kostempskiego jest oficjalną częścią strategii wyborczej Saługi, Jamrozik sugeruje istnienie „haków” także na pytającego.

Wszystko to dzieje się na… oficjalnym profilu społecznościowym Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi! Można wręcz odnieść wrażenie, że trafiliśmy nie na oficjalny profil poważnego urzędnika samorządowego, lecz profil partyjnego kacyka – trwa tutaj bowiem wewnątrzpartyjna kampania na całego, łącznie z „wywlekaniem brudów”, insynuacjami i pomówieniami. Wśród komentujących prym wiedzie para totumfackich marszałka z jaworznickiego koła PO – Łukasz Jamrozik i Tomasz Sędor.

Tak oto oficjalny profil marszałka województwa, w którym mieszka 4,5 mln ludzi przeistoczył się w kampanijne medium skierowane do niewielu ponad 3.000 członków Platformy Obywatelskiej (tyle liczy partia na Śląsku). Spostrzegł też to jeden z użytkowników, zwracając uwagę, że na potrzeby kampanii partyjnej marszałek powinien założyć jednak osobny profil, gdyż prowadzenie jej na profilu marszałkowskim trochę razi. „Blask wykonanej pracy ma to do siebie, że bije po oczach tym, których razi” – odparował Jamrozik. Dodał również, że marszałek jest przewodniczącym PO w regionie i to „naturalne, że funkcje się przenikają”.

Dowiedzieliśmy się więc przy okazji, w jaki sposób niektórzy członkowie PO pojmują sprawowanie urzędu publicznego – funkcje partyjne i urzędowe się „przenikają”. Nieco archaiczne podejście, charakterystyczne dla czasów Pierwszych Sekretarzy – wtedy partyjne przenikało się z państwowym i wszystko co publiczne było partyjne.

Do tego obrazu swe „trzy grosze” dorzucił sam Kostempski, który stwierdził na antenie Radia Piekary, iż musi walczyć z przeszkodami stawianymi mu przez „aktualny establishment” w regionalnych strukturach partii. „Ja nie wiem, kto dzwonił, ale były takie głosy, że jeżeli ktoś podpisze listę [poparcia – dop. red.] Dawida Kostempskiego, straci pracę albo nie wystartuje następnym razem na listach Platformy Obywatelskiej na różne szczeble, czy to do samorządu, czy parlamentu” – mówił Kostempski o perypetiach związanych ze zbieraniem podpisów wśród członków PO.

Natomiast Wojciech Saługa na antenie Radia eM wytknął kontrkandydatowi, iż powinien się rozliczyć z dotychczasowej działalności. „Prezydent Kostempski nie jest w Platformie od dzisiaj, jest od wielu lat i myślę, że zanim będzie pouczał innych rozliczyłby się z tego, co sam gdzieś, kiedyś był przedmiotem opisywania jakichś spraw w mediach” – zwrócił uwagę Saługa.

Tu wypadałoby zadać raczej niewygodne pytanie. Skoro „gdzieś, kiedyś były jakieś sprawy” dotyczące Kostempskiego (a faktycznie o wielu bulwersujących sprawach donosiły media) i ich świadomość miał dotychczasowy przewodniczący śląskiej PO, dlaczego wcześniej nie reagował? Jeżeli jeden z członków jaworznickiej PO snuje publiczne insynuacje na temat domniemanych przewin prezydenta Świętochłowic, to jakim cudem Kostempski nadal pozostawał w kręgu prominentnych działaczy partii w regionie? Nie wyciągnięto żadnych konsekwencji, a wręcz przeciwnie – małżeństwo Kostempskich porównywano do… Kennedych. Dawid Kostempski bez trudu uzyskał namaszczenie do startu w wyborach na prezydenta Świętochłowic, a jego żona startowała jako kandydatka PO na prezydenta Mysłowic, była rzeczniczką śląskiej PO i wiceprezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z tej perspektywy potyczka dwóch kandydatów na przewodniczącego śląskiej PO dostarcza sporo pouczających obserwacji. O funkcjonowaniu mechanizmów władzy w Platformie i w województwie przez nią zarządzanym, o warunkach i korzyściach płynących z bycia członkiem „ferajny” czy o sposobie pojmowania funkcji publicznej przez działaczy PO.

Trudno się dziwić, że PO przegrała ostatnie wybory, a jej notowania dołują. Teraz dodatkowo widać, że działacze Platformy więcej mają problemów z sobą we własnym gronie niż z wiecznie demonizowanym PiS-em. W przypadku śląskich struktur wygląda to jak walka o koło sterowe w podziurawionym i tonącym okręcie. Podobny scenariusz już oglądaliśmy, a okręt nosił nazwę SLD – możemy więc przewidzieć jaki będzie rezultat.

Najnowsze

To Top