Zdrowie

ZLO doposaża się w nowoczesny sprzęt

Zespół Lecznictwa Otwartego udostępnił w ostatnich tygodniach dla swoich pacjentów nowoczesny tomograf stożkowy, nowy audiometr z tympanometrem do badania słuchu oraz wielofunkcyjny aparat USG. Sporo nowych urządzeń pojawi się też w remontowanej obecnie przychodni ZLO Szczakowa.

– Dzięki nowoczesnym, wyższej generacji sprzętom rozszerzą się możliwości diagnostyczne oraz podniesie się jakość i wiarygodność wykonywanych badań. Realizujemy te znaczące inwestycje z myślą o naszych pacjentach, którym chcemy zagwarantować najlepsze dostępne na rynku rozwiązania w zakresie diagnostyki medycznej – informuje Jacek Nowak, prezes Zespołu Lecznictwa Otwartego.

Nowoczesny, wielozadaniowy aparat USG

Od października Zespół Lecznictwa Otwartego w Jaworznie dysponuje nowym aparatem ultrasonograficznym. To ultrasonograf o uniwersalnym zastosowaniu, a dzięki jego ergonomicznej budowie możliwa jest płynna i łatwiejsza niż kiedykolwiek diagnostyka.

Od października ZLO dysponuje nowym aparatem ultrasonograficznym. To urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu, a dzięki jego ergonomicznej budowie możliwa jest płynna i łatwiejsza niż kiedykolwiek diagnostyka

– Dzięki zakupowi tego nowoczesnego aparatu obecnie w przychodni ZLO Leopold możliwe jest wykonywanie badań docelowo dla prawie wszystkich lekarzy specjalistów. Model ten wyposażony jest w najnowocześniejsze oprogramowanie do badań jamy brzusznej, ginekologii i położnictwa, kardiologii, małych narządów, urologii czy ortopedii – mówi Krzysztof Pietranek, specjalista z dziedziny radiodiagnostyki. – Szeroki zestaw głowic i wachlarz dodatkowych funkcji w znacznym stopniu poprawiających jakość obrazowania umożliwia badanie bardzo drobnych zmian, co do tej pory nie było możliwe w diagnostyce USG i uniemożliwiało zdiagnozowanie pacjenta za pomocą tej metody.

Aparat z powodzeniem może być stosowany w wielu specjalizacjach lekarskich. W kardiologii umożliwia dokładne diagnozowanie serca. Posiada m.in. oprogramowanie do analizy całościowej i lokalnej kurczliwości mięśnia sercowego, umożliwia diagnostykę lewej komory z użyciem środka kontrastowego oraz badanie funkcjonowania zastawek z programami automatycznie obliczającymi parametry pracy. Urządzenie znajduje także zastosowanie w ginekologii, pozwalając na dokładne obrazowanie płodu z możliwością otrzymania obrazów 3D i 4D, obrazowanie wielowymiarowe serca płodu, dokładne badania układów rodnych oraz nowoczesne metody obrazowania i diagnozowania zmian guzkowych np. w piersiach. Sprzęt sprawdza się także w ortopedii, obrazując nawet najdrobniejsze, niedostępne w wielu innych aparatach USG, struktury stawowe. Aparat cechują znaczne możliwości badań czynnościowych określających funkcjonowanie poszczególnych mięśni, ścięgien i umożliwiających prawidłową diagnozę niemożliwą często do postawienia w badaniach statycznych np. w tomografii komputerowej. Z nowoczesnej diagnostyki USG korzystać mogą również m.in. neurolodzy i chirurdzy. – Umożliwia on ocenę funkcjonowania układu krwionośnego z dokładnym zbadaniem naczyń tętniczych i żylnych, np. zespoły zakrzepowe, niewydolnościowe itp. Co więcej, dzięki nowym technologiom, możliwe jest między innymi diagnozowanie struktur głęboko położonych co ma bardzo duże znaczenie między innymi u osób otyłych. Obecnie trudno znaleźć aparat o podobnej jakości w obrazowaniu i zaawansowaniu technicznym służący mieszkańcom Jaworzna – podsumowuje Krzysztof Pietranek.

Zgrany duet, czyli audiometr z tympanometrem

Poradnia laryngologiczna w ZLO Leopold została wyposażona w nowoczesny wielofunkcyjny aparat – audiometr (wraz z kabiną audiometryczną) z tympanometrem. Audiometr tonalny służy do określenia progu słyszalności pacjenta w zakresie różnych częstotliwości badanych w przedziale od 125 do 8000 herców. W trakcie badania podaje się dźwięki o stopniowo narastających natężeniu, a pacjent sygnalizuje najcichszy dźwięk przez niego słyszany. – Audiometria progowa jest badaniem wymagającym pełnej współpracy pacjenta, który określa swój próg słyszenia dźwięku, dlatego nazywamy ją badaniem subiektywnym. Oczywiście próby powtarzane są kilkukrotnie, aby otrzymać jak najbardziej wiarygodne wyniki. Na podstawie badania audiometrem jesteśmy w stanie ocenić poziom niedosłuchu oraz zweryfikować między innymi, czy jego źródło leży w uchu wewnętrznym czy środkowym – mówi lek. Sławomir Parzyński, specjalista otolaryngologii oraz alergologii.

Audiometr z tymapanometrem pozwalają szybko i bezboleśnie zdiagnozować poziom słyszalności i stan ucha środkowego. Jakość badania poprawia dodatkowo, gwarantująca ciszę, kabina audiometryczna

Aby badanie audiometryczne było skuteczne, musi być przeprowadzone w cichym otoczeniu. Tu optymalnym rozwiązaniem jest dostępna dla pacjentów ZLO kabina audiometryczna, która, choć nie jest wymagana, gwarantuje niezbędną podczas badania ciszy.

Urządzenie, obok audiometru, wyposażone jest również w tympanometr, pozwalający zbadać stan ucha środkowego. Tympanometria jest rodzajem nieinwazyjnej metody badania słuchu. Polega na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Pozwala dzięki temu na określenie ciśnienia w uchu środkowym. To badanie obiektywne, czyli nie wymagające działań (prócz krótkotrwałej nieruchomości) ze strony pacjenta.

– Za pomocą tympanometru można zdiagnozować m.in. pęknięcie błony bębenkowej, ocenić jej ruchomość, wykryć infekcje ucha środkowego, w tym obecność płynów w układzie, czy zbadać funkcjonalność, w tym drożność, trąbki słuchowej. Jest też pomocny w topodiagnostyce uszkodzenia nerwu twarzowego, bo pozwala na określenie lokalizacji uszkodzenia. To badanie krótkie, niebolesne i bez ograniczeń wiekowych – mówi lek. Sławomir Parzyński – Co warto podkreślić, tympanometr pozwalając nam zbadać stan ucha środkowego może równocześnie wytłumaczyć przyczyny problemu ze słuchem, zdiagnozowane wcześniej audiometrem. Może bowiem okazać się na przykład, że źródłem niedosłuchu są problemy z trąbką słuchową stanowiącą swoiste połączenie jamy bębenkowej, czyli ucha środkowego z nosogardłem i odpowiedzialną za prawidłowe wyrównanie ciśnień – tłumaczy.

Tomograf stożkowy

Od października, również w przychodni Leopold, działa tomograf stożkowy. Znajduje on zastosowanie głównie w stomatologii, chirurgii szczękowo-twarzowej i stomatologicznej, ortodoncji, endodoncji, periodontologii, implantologii, diagnozowaniu stawu skroniowo-żuchwowego oraz w laryngologii. To nowoczesne, precyzyjne urządzenie pozwalające na obrazowanie wewnętrznej anatomii z dokładnością niemożliwą do uzyskania w innym badaniu radiologicznym przy tak niskiej dawce promieniowania. Tomograf pozwala precyzyjnie postawić diagnozę, zaplanować zabiegi i leczenie.

Działający w ZLO tomograf stożkowy to nowoczesne, precyzyjne urządzenie pozwalające na obrazowanie wewnętrznej anatomii z dokładnością niemożliwą do uzyskania w innym badaniu radiologicznym przy tak niskiej dawce promieniowania

– To nasza kolejna inwestycja w nowoczesny sprzęt, gwarantujący komfortowe dla pacjentów leczenie. Tomograf stożkowy pozwala nam na szybsze i bezpieczniejsze w stosunku do tomografii konwencjonalnej obrazowanie – informuje Jacek Nowak, prezes ZLO.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w tym promieniowania w postaci wiązki stożkowej, znacznie skrócił się czas wykonywania badania, a przede wszystkim kilkudziesięciokrotnie zmniejszyła się dawka promieniowania w porównaniu z klasyczną tomografią. Mniejsze jest też ryzyko poruszenia się pacjenta podczas badania, a przez to wzrośnie jakość otrzymywanego obrazu.

Urządzenie, tj. wyprodukowany w Niemczech tomograf, uchodzi obecnie za najnowocześniejszy sprzęt na świecie.

– Tomograf, który pracuje w ZLO opiera się na sprawdzonej i niezawodnej technologii. Najlepsza jakość obrazu daje możliwość dostrzeżenia każdego szczegółu, dzięki czemu lekarz postawi rzetelną diagnozę, a pacjent zrozumie lepiej proces leczenia. Szybkie i łatwe pozycjonowanie pacjenta oraz ekspozycja trwająca jedynie 14 sekund czynią badanie zupełnie bezstresowym. Liczne programy diagnostyczne pozwalają na wykonanie obrazowania jedynie w obszarze zainteresowania, dzięki temu dawka promieniowania może być jeszcze niższa. Aparat jest przyjazny dla dzieci: dzięki programom pediatrycznym redukujemy dawkę jeszcze bardziej niż u pacjentów dorosłych – wyjaśnia Bogdan Pieprzny, specjalista chirurgii stomatologicznej oraz dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego w ZLO.

Specjaliści podkreślają, że możliwość trójwymiarowej analizy badanej części ciała pacjenta jest komfortowa zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Łatwiej zaplanować precyzyjny zabieg, a ryzyko niepowodzenia leczenia, nawet bardzo skomplikowanych przypadków, jest mniejsze.

Nowa Szczakowa z nowym sprzętem

Zespół Lecznictwa Otwartego prowadzi generalny remont przychodni ZLO-Szczakowa. Odświeżona placówka będzie nie tyko przyjazna dla pacjentów, ale i doposażona w nowoczesny sprzęt medyczny. W przychodni pojawi się drugi, obok już działającego, gabinet ginekologiczny wyposażony m.in. w nowy fotel ginekologiczny oraz sprzęt dedykowany głównie diagnostyce ginekologicznej: detektor tętna płodu, kolposkop oraz aparaty: KTG do monitorowania ciąży mnogiej oraz do elektrokoagulacji.

Aparat KTG posłuży do przeprowadzenia badania, które polega na obserwacji i jednoczesnym zapisie parametrów pracy serca dziecka, jego ruchów, siły oraz częstości występowania skurczów macicy i reakcji serca dziecka na te skurcze. Informacje te odczytuje się za pomocą czujników mieszczonych na brzuchu kobiety w ciąży i podłączonych do aparatu KTG (kardiotokografu), który je zapisuje. Analiza reakcji serca dziecka na skurcze macicy umożliwia ocenę jego dobrostanu. Detektor tętna płodu umożliwi dokonywanie precyzyjnego pomiaru częstości bicia serca płodu, które pozwoli na ocenę prawidłowego wewnątrzmacicznego rozwoju dziecka.

Kolposkop to kolejne urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie w badaniach ginekologicznych. Wykorzystuje się go do badania (kolposkopii) powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a także do badania pochwy i sromu w celu wykrycia zmian, które mogłyby świadczyć o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Szacuje się, że dokładność diagnozy dokonanej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97 proc.

Wyremontowana przychodnia doposażona zostanie również w aparat do elektrokoagulacji stosowany w leczeniu nadżerek szyjki macicy. To bezpieczna metoda leczenia polegająca na denaturacji białka nieprawidłowych tkanek poprzez termiczne ich uszkodzenie za pomocą prądu elektrycznego, czyli na spalaniu chorych tkanek iskrą elektryczną. Zabieg elektrokoagulacji wykonuje się za pomocą elektrod o różnym kształcie, dobieranych odpowiednio do rodzaju zmiany. Zaletą zabiegu jest bardzo duża skuteczność i dokładność. Trwale usuwa zmiany na szyjce macicy, a elektrodą można dotrzeć do każdego chorego miejsca.

 

Z nowoczesnego sprzętu diagnostycznego – nowego USG, tomografu, audiometru z tympanometrem – można skorzystać w przychodni ZLO Leopold (przy ul. Grunwaldzkiej 235).

Tomograf stożkowy oraz nowy aparat USG znajdują się w Pracowni Diagnostyki Obrazowej wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt umożliwiający wykonywanie szerokiej gamy badań obrazowych i ultrasonograficznych. Pracownia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00. Na badania kieruje lekarz pierwszego kontaktu lub inny specjalista.

Spółka realizuje badania USG dzieci i dorosłych w zakresie: piersi, jamy brzusznej, tarczycy, węzłów chłonnych, nerek, moczowodów, opłucnej, kości i stawów.

Audiometr wraz z tympanometrem znajdują się na wyposażeniu Poradni Laryngologicznej, która zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób uszu, nosa, gardła oraz innych narządów głowy i szyi. Godziny pracy poradni:

  • poniedziałek: 08:00 – 10:00, 14:00 – 18:00
  • wtorek: 07:00 – 11:00, 14:00 – 18:00
  • środa: 08:00 – 11:00
  • czwartek: 07:00 – 11:00, 14:00 – 18:00
  • piątek: 11:00 – 15:00

Najnowsze

To Top