Z miasta

Górnicy świętują Barbórkę

Tradycyjnie 4 grudnia w dniu świętej Barbary swoje święto obchodzą górnicy. W tym roku w Jaworznie świętowanie rozpoczęło się już wcześniej.

Barbórka być może nie jest już obchodzona tak hucznie jak to bywało w przeszłości, wciąż jednak jest to ważna data dla górników i ich rodzin. 4 grudnia kościół katolicki wspomina świętą Barbarę z Nikomedii, męczennicę z III wieku, która jest patronka m.in. dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

W Jaworznie obchody ruszyły właściwie już w czwartek 30 listopada, kiedy to świętowała młodzież przygotowująca się do zawodu górnika. W sali bankietowej ZG Sobieski odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Górnika, zorganizowana przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie. Podczas niej uczniowie klas czwartych zostali uroczyście przyjęci do braci górniczej podczas tradycyjnej ceremonii „skoku przez skórę”. Życzenia młodym adeptom sztuki górniczej złożył zastępca prezydenta miasta Jaworzna Tadeusz Kaczmarek.

W piątek rano jak co roku przed Urzędem Miejskim pojawiła się orkiestra górnicza, która zagrała dla władz miasta. Z orkiestrą spotkał się prezydent Paweł Silbert razem z zastępcą Moniką Bryl i sekretarzem miasta Ewą Sidełko-Paleczny. W imieniu jaworznian Prezydent złożył orkiestrze serdeczne życzenia.

W niedzielę 3 grudnia miała kulminacja obchodów. Podczas uroczystej mszy świętej w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny biskup Grzegorz Kaszak poświęcił nowe sztandary kopalń należących do spółki Tauron Wydobycie – Zakładu Górniczego Sobieski, Zakładu Górniczego Janina oraz Zakładu Górniczego Brzeszcze. We mszy uczestniczyli górnicy z rodzinami, władze miasta, radni, parlamentarzyści, związkowcy i przedstawiciele grupy Tauron Polska Energia.

Z okazji Barbórki wszystkim górnikom i ich rodzinom życzymy wszystkiego najlepszego! Tyle samo wyjazdów co zjazdów! Szczęść Boże!

Foto: um.jaworzno.pl

Najnowsze

To Top