Kultura i rozrywka

„Archetti” w brytyjskim repertuarze

Popołudniowa herbata punktualnie o 17, James Bond i flaga, która stała się praktycznie symbolem popkultury – to świat zawdzięcza Wielkiej Brytanii. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele wspaniałej muzyki wyszło spod rąk kompozytorów brytyjskich. „Archetti” prezentowało już Państwu kilka perełek, a tym razem mamy przyjemność zaprosić na koncert w całości poświęcony twórczości z tamtej części Europy.

W naszym grudniowym koncercie nie mogło zabraknąć Gustava Holsta. Jego muzyka jest bardzo często wykorzystywana w filmach, a także chętnie sięgają po nią muzycy na całym świecie. My samy mieliśmy już kilkukrotnie okazję ją dla Państwa wykonywać. Tym razem zaprezentujemy suitę „Brooke Green” napisaną dla młodzieżowej orkiestry z Żeńskiej Szkoły im. Św. Pawła. Ciekawostką jest, że ten trzyczęściowy utwór pierwotnie posiadał również czwartą część. Po pierwszym wykonaniu Holst zdecydował jednak o jej usunięciu. Istnieje również kilka hipotez na temat tytułu – jedna z nich mówi, że kompozycja zaczerpnęła swą nazwę od miejsca, w którym Holst poślubił swoją żonę Isobel. Jednak bardziej prawdopodobne jest jej pochodzenie od usytuowania Szkoły Św. Pawła – Brook Green w londyńskiej dzielnicy Hammersmith.

John Rutter to kolejny z kompozytorów, którego przedstawimy Państwu w grudniu. Jego „Suita na orkiestrę smyczkową” to utwór wykorzystujący popularne angielskie piosenki i melodie tradycyjne. Czteroczęściowa kompozycja uderza zarówno w energiczne żartobliwe tony, jak i łapie za serca rzewnymi melodiami. Mimo, że jej motywy wywodzą się z folkloru angielskiego, to z pewnością znajdzie się kilka momentów, w których niejeden słuchacz złapie się na tym, że „tę melodię skądś znam….”

Capriol suite”, którą Peter Warlock napisał w roku 1926, to jedna z jego najpopularniejszych kompozycji. Sześć krótkich tańców w oryginale przeznaczonych na duet fortepianowy, Warlock przerobił później na wersje orkiestrowe – zarówno na orkiestrę smyczkową, jak i symfoniczną. Według słów kompozytora, motywy zostały zaczerpnięte z „Orchésographie”, zbioru renesansowych tańców autorstwa Thoinota Arbeau.

Wisienką na torcie będzie Edvard Elgar i jego „Serenada na smyczki”. Jest to jedna ze sztandarowych pozycji repertuarowych dla orkiestr smyczkowych, tak więc również dla nas. Co ciekawe, podobno jest to pierwsza kompozycja, którą sam Elgar był usatysfakcjonowany. „Serenada” powstała w 1892 i wtedy też została pierwszy raz wykonana przez młodzieżową orkiestrę żeńską z Worcester, dyrygował kompozytor. Oficjalna premiera miała miejsce w Antwerpii w Belgii w lipcu 1896.

Na koncert „Archetti i muzyka brytyjska” zapraszamy Państwa 17 grudnia o godzinie 17.00 do naszej Sali Koncertowej w Jaworznie – Jeleniu przy ul. Wiosny Ludów 1. Bilety w cenie 25 zł normalny, 15 zł ulgowy oraz na Kartę Rodzin Wielodzietnych do nabycia w siedzibie Orkiestry oraz przez internet www.archetti.pl/kup-bilet

Serdecznie zapraszamy, do zobaczenia!

Najnowsze

To Top