Z miasta

Nowe oblicze hali

W przyszłym roku Hala Widowiskowo-Sportowa zyska nowe oblicze. W przyszłym tygodniu ma zostać podpisana umowa na wykonanie prac budowlanych.

Jaworznicka hala liczy sobie już ponad 20 lat i zdecydowanie wymaga generalnego remontu. Plany budowy hali sportowej z prawdziwego zdarzenia powstały już w latach 70. minionego stulecia, ale dopiero po zmianach ustrojowych udało się doprowadzić go do realizacji. Powstały w 1995 roku budynek, wzorowany na hali wystawowej zaprojektowanej przez Jerzego Gottfrieda dla parku Śląskiego w Chorzowie, praktycznie od razu stał się jedną z wizytówek miasta. Upływający czas robi jednak swoje i w ostatnich latach mocno eksploatowana hala coraz wyraźniej zaczęła domagać się remontu.

Już w 2014 roku władze miasta zdecydowały o dokonaniu koniecznej modernizacji hali. W międzyczasie powstała koncepcja tego jak miałaby wyglądać przebudowa a także pierwsze wizualizacje. W przyszłym tygodniu 19 grudnia ma zostać podpisana umowa na roboty budowlane. Przedmiotem inwestycji jest termomodernizacja budynku wraz z zagospodarowaniem terenu oraz remontem instalacji i pozostałej infrastruktury technicznej.

W zakres przedmiotu inwestycji wchodzi także rozbudowa budynku hali o dwa magazyny sprzętu sportowego. Na projektowane zagospodarowanie terenu składają się: częściowa wymiana nawierzchni utwardzonych w bezpośrednim sąsiedztwie termomodernizowanego obiektu, wprowadzenie niewielkich zieleńców przy fragmentach elewacji oraz niezbędne instalacje związane z projektowaną iluminacją budynku – wyjaśnia Andrzej Kramarz, Kierownik Referatu Przygotowania i Realizacji Inwestycji w Wydziale Inwestycji Miejskich.

Modernizację Hali Widowiskowo-Sportowej ma wykonać firma P.B. DOMBUD S.A. z Katowic. Wartość prac to około 13,5 mln. zł. Projekt „Termomodernizacja Hali Widowiskowo-Sportowej ul. Grunwaldzka 80 w Jaworznie” otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 w wysokości ponad 5 milionów złotych.

– Już wkrótce ruszamy z realizacją zaplanowanych i ważnych inwestycji w ścisłym centrum miasta. Dzięki temu nowe oblicze zyska Hala Widowiskowo-Sportowa, powstanie także Miejskie Centrum Integracji Transportu – zabudowany parking dla rowerów na Placu Górników, nowe centrum przesiadkowe oraz podziemny parking przy hali – opowiada w materiale portalu um.jaworzno.pl prezydent Paweł Silbert.

Wszelkie prace powinny zakończyć się do 30 września 2018 roku. Roboty we wnętrzu hali zaplanowano w taki sposób by wykonać je latem i by jak najmniej kolidowały z organizowanymi tam zajęciami.

Foto: um.jaworzno.pl

Najnowsze

To Top