Z miasta

Trzej Królowie odwiedzą Jaworzno

W sobotę 6 stycznia Kościół Katolicki obchodzi święto Objawienia Pańskiego, zwane popularnie świętem Trzech Króli. W Jaworznie tego dnia po raz kolejny przejdą królewskie orszaki.

Co roku szóstego stycznia chrześcijanie wspominają przekazywane przez tradycję i ewangelię wydarzenie, kiedy to trzech Mędrców lub Magów przybyło ze Wschodu do Betlejem by oddać hołd nowo narodzonemu Chrystusowi. Styczniowe święto zwykle ma barwny rodzinny charakter a niezwykle popularne są tzw. „Orszaki Trzech Króli”. Także w Jaworznie ta tradycja zagościła już na dobre i co roku przyciąga na rynek tłumy jaworznian, szczególnie tych najmłodszych.

Sobotnia impreza rozpocznie się w sobotę o godzinie 12:00 od mszy świętej w kolegiacie pw. Św. Wojciecha i Św. Katarzyny. Po mszy około godz. 13:00 orszak przejdzie na rynek a towarzyszyć mu będą kolędy i pastorałki w wykonaniu Kapeli Fedaków i Grupy kolędniczej. Jak zwykle na rynku znajdzie się żywa szopka przygotowana przez Wspólnotę Betlejem. Po zakończeniu obchodów na rynku Trzej Królowie wraz z „grupami kolędniczymi” odwiedzą mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta oraz Bloku Socjalnego.

Organizatorami „Orszaku Trzech Króli” są: Stowarzyszenie Katolickie Przyjaźń Jaworznicka, Wspólnota Betlejem, Miasto Jaworzno, Miejskie Centrum Kultury i Sportu, Jaworznicka Inicjatywa Narodowa oraz Parafia pw. Św. Wojciecha i Św. Katarzyny.

Obchody na rynku to nie jedyna impreza jaka tego dnia odbywać się będzie w Jaworznie. Swój orszak przygotowuje też parafia w Szczakowej. O godzinie 11:15 orszak wyruszy spod groty Matki Bożej a Trzej Królowie w asyście rycerzy udadzą się na mszę do kościoła parafialnego.

Trzej Królowie zawitają także do Jelenia. O godzinie 9:45 orszak wyruszy spod Szkoły Podstawowej nr 22 i przemaszeruje w stronę kościoła parafialnego, gdzie o godz. 11:00 rozpocznie się uroczysta msza.

Foto: um.jaworzno.pl

Najnowsze

To Top