Z miasta

Jaworzno znów z rekordem!

W niedzielę w Jaworznie odbywał się 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak zwykle działo się sporo ale najważniejsza była oczywiście kwesta na rzecz dzieci na oddziałach neonatologii. Już wiadomo, że znów zbiórka okazała się rekordowa.

Od wczesnego ranka do późnych godzin wieczornych w niedzielę w Jaworznie znów grała największa Orkiestra świata – orkiestra dobrych serc. Po ulicach miasta krążyło 193 wolontariuszy, którzy zbierali środki do specjalnych puszek a w internecie trwała aukcja przedmiotów wystawionych przez jaworznicki sztab.

Gdy wieczorem w Warszawie główny licznik WOŚP wskazywał już kosmiczną wręcz kwotę ponad 80 milionów złotych zebranych podczas finału, także w Jaworznie świętowano kolejne rekordy. Jaworznianie okazali się w tym roku nadzwyczaj hojni i wrzucali do puszek mnóstwo pieniędzy, dzięki czemu udało się znów uzbierać ogromną kwotę. Jak informuje jaworznicki sztab WOŚP tym razem w sumie w puszkach wolontariuszy znalazło się 108 303,66 zł, czyli niemal o 18 000 zł więcej niż przed rokiem. Chyba nikt nie spodziewał się aż tak dobrego wyniku. Największą kwotę do jednej puszki uzbierał Szymon Łazowski, który dostarczył Orkiestrze 3691 zł.

Także z licytacji udało się zebrać więcej niż przed rokiem – różnica co prawda była niewielka – nieco ponad 500 zł, ale to i tak świetny wynik. Tym razem nieco rozczarować mogła licytacja najcenniejszego jaworznickiego trofeum – ronda przy zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Grunwaldzkiej. Po raz kolejny całą konkurencję wykosił Jakub Bochenek z firmy Tuban Bańki, który już czwarty rok z rzędu wygrał licytację. Tym razem za możliwość nazwania ronda zapłacić musiał 12 522 zł, czyli niemal 10 000 zł mniej niż przed rokiem. Słabszy wynik ronda na szczęście nadrobiły inne aukcje, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Tym razem aż trzy razy pękła kwota 2000 zł, co w ostatnich latach praktycznie się nie zdarzało. W sumie z wszystkich jaworznickich aukcji uzbierano łącznie 29 944,50 zł.

25. finał WOŚP w obiektywie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko zbiórka, ale i przy okazji świetna zabawa. A w tym roku w Jaworznie działo się wyjątkowo dużo. Sercem tegorocznego finału była Galeria Galena, która okazała się bardzo gościnna i pozwoliła w komfortowych uczestniczyć jaworznianom we wszystkich zaplanowanych imprezach. Na scenie występowały zespoły muzyczne na czele z gwiazdą wieczoru – discopolowym zespołem DEJW. Nie zabrakło też m.in. pokazów tanecznych, strażackich, sztuk walki czy tresury psów.

W międzyczasie w Szkole Podstawowej nr 7 udało się pobić Rekord Guinnessa w ilości osób zamkniętych razem w jednej bańce mydlanej. Oczywiście za stworzenie wielkiej bańki odpowiadał niezawodny Jakub Bochenek z Tuban Bańki, który staje się jedną z twarzy jaworznickiego WOŚP. Z kolei w klubie Alibi pod okiem mistrza Bogdana Wołkowskiego odbywał się turniej bilardowy. Na Plantach można było posmakować różnorodnych potraw prosto z Food Trucków. Razem z WOŚP grał też Jazz Club Muzeum, gdzie również odbyło się kilka ciekawych koncertów. Wieczorem morsy z Jaworzna zaprosiły do wspólnej kąpieli przed Galeną. Kilkunastu śmiałkom nie straszny był panujący na dworze mróz i ku podziwowi publiki odbyli ponoć przyjemną i poprawiającą odporność kąpiel.

Podczas finału przypomniały o sobie liczne stowarzyszenia i fundacje. W Galenie można było zarejestrować się w bazie dawców szpiku fundacji DKMS. Przedstawicielki województwa śląskiego rozdawały z kolei seniorom tzw. koperty życia, które w nagłej sytuacji mogą pomóc właśnie w uratowaniu życia.

Po raz kolejny Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pokazała, że jaworznianie potrafią się jednoczyć i w zdecydowanej większości zapominać na ten jeden dzień o dzielących nas różnicach. Wspólna zabawa i zbiórka na szlachetny cel potrafi łączyć i dlatego Orkiestra grać będzie do końca świata i o jeden dzień dłużej.

Wielkie brawa należą się wszystkim, którzy przyczynili się do kolejnego sukcesu WOŚP. Jaworznicki sztab już po raz 25 przygotował świetną zabawę i sprawił, że cała zbiórka przebiegała sprawnie. Bez zaangażowania sztabowiczów nie udałoby się zorganizować tak hucznego finału. Wielkie podziękowania należą się oczywiście wolontariuszom, którzy mimo mrozu dzielnie zbierali datki. Nie można zapominać też o wszystkich ofiarodawcach, instytucjach, firmach, stowarzyszeniach, które aktywnie włączyły się w organizację finału.

26. finał WOŚP w Jaworznie w liczbach

 • 138 248,16 zł – taką kwotę w sumie uzbierano w Jaworznie

 • 108 303,66 zł – tyle znalazło się w puszkach wolontariuszy

 • 3691 zł – rekordowa puszka

 • 29 944,50 zł – łączna kwota z wszystkich jaworznickich licytacji

 • 12 522 zł – tyle zapłacił Jakub Bochenek za możliwość nadania nowej nazwy rondu

 • 193 – tylu wolontariuszy zbierało środki na ulicach Jaworzna

Aukcje, z których uzyskano ponad 400 zł:

 • Rondo w Jaworznie – nazwa na rok – 12 522 zł
 • Pobyt w uzdrowisku Goczałkowice Zdrój – 5 dni – 2 755 zł
 • Ekskluzywne zwiedzanie lotniska w Pyrzowicach – 2 556,99 zł
 • Książka Jurek Owsiak: Obgadywanie świata + autograf – 2 025,00 zł
 • Koszulka reprezentacji Polski + autografy – 1 900 zł
 • Polska – Korea na Stadionie Śląskim – 2 bilety – 1 325 zł
 • Kurs jazdy na płycie poślizgowej – CARGO – 800 zł
 • Wisła Kraków – Koszulka z autografami – 730 zł
 • Wycieczka do Sejmu RP – od posła p. Bańkowskiego – 575,05 zł

Dotychczasowi zwycięzcy licytacji ronda:

2010 – Południowy Koncern Energetyczny S.A.; nazwa: „rondo Górników i Energetyków”; cena: 61 200 złotych

2011 – Meblomag; nazwa: „Rondo Magików”; cena: 10 100 złotych

2012 – ART-COM Joanna Macek-Czuszek; nazwa: „Rondo Internautów”; cena: 10 300 złotych

2013 – SKOK Jaworzno; nazwa „Rondo smoków”; cena: 12 100 złotych

2014 – ART-COM Joanna Macek-Czuszek; nazwa: „Rondo Jeffa Hannemana”; cena: 15 800 złotych

2015 – Tuban Bańki Jakub Bochenek; nazwa: „Rondo Baniek Mydlanych”; cena: 13 433 złotych

2016 – Tuban Bańki Jakub Bochenek; nazwa: „Rondo Baniek Mydlanych”; cena: 20 100 złotych

2017 – Tuban Bańki Jakub Bochenek; nazwa: „Rondo Bańki Mydlanej”; cena: 22 200 złotych

2018 – Tuban Bańki Jakub Bochenek; nazwa: ??? ; cena: 12 522 złote

Najnowsze

To Top