Bezpieczeństwo

Łapówki na budowie elektrowni

Agenci katowickiej delegatury CBA na gorącym uczynku złapali jednego z kierowników pracujących przy budowie nowego bloku elektrowni Jaworzno III. Mężczyzna miał przyjąć łapówkę w wysokości 50 000 zł

W Jaworznie od wielu miesięcy trwa budowa nowego bloku węglowego elektrowni o mocy 910MW. Kontrakt na wykonanie inwestycji o wartości ponad 5,4 mld zł został podpisany w 2014 roku z konsorcjum, którego głównym wykonawcą jest Rafako SA.

Agenci CBA w środę zatrzymali na gorącym uczynku Marcina Sz. – kierownika spółki E003B7 zajmującej się budową elektrowni Jaworzno III w imieniu Rafako SA. Mężczyzna przyjąć miał 50 tys. zł łapówki od Stanisława R. – rzeszowskiego biznesmena z branży budowlanej. Jak informuje CBA samo zatrzymanie miało dynamiczny charakter a obaj zatrzymani byli mocno zaskoczeni. Do aresztowania doszło pod salonem luksusowych samochodów w Katowicach, gdzie rzeszowski biznesmen przyjechał na przegląd.

Prawdopodobnie to nie pierwsza łapówka na budowie elektrowni a agenci zakładają, że w grę wchodziły większe kwoty. 50 000 zł miało być tylko jedną z kilku transz. Marcin Sz. Miał otrzymać pieniądze za samo zlecenie rzeszowskiej firmie udziału w wykonaniu jednego z etapów budowy elektrowni Jaworzno III oraz ułatwienia w dalszym rozliczaniu. Śledczy z CBA ustalają, czy nie dochodziło do zawyżania faktur przez rzeszowską firmę ze stratą dla wykonawcy i inwestora.

Agenci CBA przeszukali mieszkania obu zatrzymanych oraz siedziby spółki E003B7 oraz rzeszowskiej firmy. Zabezpieczono dokumenty dotyczące sprawy. Teraz dopiero zatrzymani i zgromadzone dowody trafią do prokuratury. Sprawę od początku prowadzi Delegatura CBA w Katowicach.

Najnowsze

To Top