Zdrowie

Starzycki zapewnił dotację dla szpitala

Podjęcie skutecznych działań przez posła PiS Dariusza Starzyckiego sprawiło, iż jaworznicki szpital otrzyma z budżetu państwa dotację w wysokości 1,25 mln zł. Środki finansowe pozwolą na zakup nowego mammografu cyfrowego oraz dwóch innych specjalistycznych aparatów medycznych.

Dzięki zaangażowaniu jaworznickiego posła PiS Dariusza Starzyckiego, w budżecie państwa na rok 2018 znalazła się zagwarantowana kwota 1,25 mln zł dotacji celowej dla Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

Poseł podczas prac sejmowej Komisji Finansów wywalczył zapis poprawki do budżetu państwa, zapewniający dodatkowe środki dla jaworznickiej placówki. Na posiedzeniu 11 stycznia Sejm przyjął budżet państwa wraz z zaproponowanymi poprawkami, a 17 stycznia budżet został zatwierdzony przez Senat. Ustawa budżetowa czeka na podpis Prezydenta RP.

Skuteczne działania Dariusza Starzyckiego sprawiły, iż w bieżącym roku do jaworznickiego szpitala trafi dodatkowo 1,25 mln zł dotacji celowej, która umożliwi zakup nowego mammografu cyfrowego wraz z przystawką do biopsji, aparatu USG oraz duodenoskopu (specjalistycznego urządzenia do bezinwazyjnego wziernikowania dwunastnicy).

– Jestem w stałym kontakcie z dyrekcją szpitala w Jaworznie. To właśnie dyrektor szpitala wskazał, które urządzenia są aktualnie najbardziej potrzebne placówce. Podejmowałem konsultacje w tym zakresie zarówno ze szpitalem, jak i władzami miasta – podkreśla Dariusz Starzycki.

Zakup mammografu jest jedną z najbardziej palących potrzeb szpitala. Dotychczas wykorzystywany sprzęt uległ bowiem poważnej awarii. Jaworznicka pracownia mammografii, dzięki wysokiej klasy specjalistom i nowoczesnej aparaturze, jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych pracowni diagnostycznych wykrywających wczesne fazy nowotworów piersi w skali kraju. Rocznie z usług pracowni korzystało około 3.000 pacjentek. A co najważniejsze, pracownia wykonywała badania w ramach programu „Profilaktyki raka piersi u kobiet w wieku od 50 do 69 lat” bezpłatnie. Każda z jaworznianek w tym przedziale wiekowym mogła przeprowadzić badania bez skierowania i tylko po uprzednim zarejestrowaniu się w recepcji. Badania profilaktyczne cieszyły się zatem olbrzymią popularnością wśród mieszkanek miasta. Nowy mammograf cyfrowy pozwoli nadal wykrywać nowotwory piersi w ich najwcześniejszym stadium, chroniąc zdrowie i życie pacjentek.

Kwestia awarii mammografu już w listopadzie wywołała burzę po stronie radnych opozycji. Wówczas prezydent Paweł Silbert tonował nastroje, wyjaśniając, iż władze miasta podjęły działania w celu pozyskania środków na zakup nowego urządzenia. Zapowiedział również, iż początek nowego roku najprawdopodobniej przyniesie dobre wieści dla pacjentek.

Okazuje się, że olbrzymie zaangażowanie posła Dariusza Starzyckiego spowodowało, iż oprócz mammografu szpital wzbogaci się o dodatkowe dwa specjalistyczne urządzenia diagnostyczne.

Najnowsze

To Top