Sport i rekreacja

Szachiści na start!

Już w piątek rusza kolejna edycja Grand Prix Jaworzna w Szachach organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu. Podczas dziewięciu cykli turniejowych wyłoniony zostanie najlepszy jaworznicki szachista w 2018 roku.

Całoroczne zmagania szachistów w Jaworznie stały się już tradycją i przyciągają wielu miłośników tej dyscypliny. Tym razem impreza będzie się składała z dziewięciu cykli turniejowych, które z przerwą wakacyjną trwać będą do 9 listopada, a po zliczeniu wszystkich punktów wyłonią najlepszych szachistów w naszym mieście. Pierwsze zawody rozpoczną się już w piątek 2 lutego a kolejne etapy rywalizacji przewidziane są na następujące piątki: 23 marca, 20 kwietnia, 18 maja, 8 czerwca, 29 czerwca, potem po wakacjach 28 września, 19 października. Wielki finał według planu odbędzie się 9 listopada 2018 r. Warto pamiętać, że terminy poszczególnych turniejów mogą ulegać zmianom, ale każda zmiana daty czy godziny rozgrywek zostanie ogłoszona nie później niż tydzień przed planowanymi rozgrywkami na stronie www.jksz.mckis.jaw.pl.

Start wszystkich piątkowych zmagań zaplanowany jest na godzinę 16.30. Pierwsze trzy edycje rozegrane będą na Hali Widowisko-Sportowej, kolejne zaś ze względu na remont tego obiektu przeniesione będą do Hali MCKiS na Osiedlu Stałym.

W Grand Prix udział mogą brać wszyscy chętni, którzy przybędą na zawody i zgłoszą się bezpośrednio na sali gry pół godziny przed rozpoczęciem pierwszej rundy. Turniej zostanie rozegrany w jednej grupie (OPEN), w ramach tej grupy prowadzona będzie dodatkowa klasyfikacja juniorów do lat 8, do lat 10, do lat 12 i do lat 14. Do końcowej klasyfikacji zaliczone będą wyniki tych cykli, w których zawodnicy startowali, tak więc nie ma obowiązku uczestnictwa we wszystkich edycjach. Sam udział w Grand Prix jest bezpłatny, od zawodników nie będzie pobierane żadne wpisowe. O miejscu w klasyfikacji generalnej decydować będzie suma zdobytych punktów w poszczególnych turniejach. W przypadku równej ilości punktów decyduje suma małych bucholtzów, w dalszej kolejności wyższe zajęte miejsce w ostatnim turnieju. Zawody rozgrywane będą systemem szwajcarskim, tempo gry w zależności od edycji: 10 minut na zawodnika (5 rund) lub 3 + 2 (4 rundy).

Najnowsze

To Top