Biznes - inwestycje

Komandorze Starman, czy Ziemia jest płaska?

Zaiste dożyliśmy zadziwiających czasów. Jeden z największych współczesnych wizjonerów, a jednocześnie miliarderów – Elon Musk – z powodzeniem wystrzelił rakietę Heavy Falcon i skierował w stronę Marsa samochód marki Tesla z zasiadającym za kierownicą manekinem o przydomku Starman. Wydarzenie na żywo można było oglądać na całym świecie dzięki przekazom w internecie.

 

Od środowego popołudnia cała ziemska społeczność może oglądać np. w serwisie YouTube przekaz na żywo z przestrzeni okołoziemskiej, której głównym bohaterem jest Starman siedzący za kierownicą czerwonej Tesli Roadster. Tesli z tabliczką znamionową obwieszczającą „Wyprodukowana na Ziemi przez ludzi”. Nawigacja w kokpicie samochodu nie wyznacza żadnych punktów orientacyjnych, a jedynie komunikat „Don’t panic!” („Nie panikuj!”). Pojazd z wolna wiruje – w kadrze raz po raz ukazuje się błękitna Ziemia z zarysem kontynentów przykrytych chmurami, innym razem odległy Księżyc. Można sobie jedynie wyobrażać, że z głośników kabrioletu wydobywa się utwór „Space Oddity” Davida Bowiego – bezgłośnie z powodu próżni kosmicznej.

W „czacie na żywo” część użytkowników prowokująco pisze, że transmisja jest „fake’iem” – „fałszywką”, bo tak naprawdę Ziemia jest płaska. To też znak czasów – kiedyś „trolle” głosiły swe poglądy w miejscach odosobnienia lub na specjalistycznych oddziałach, dzisiaj brylują na internetowych forach.

Obraz Starmana w Tesli przemierzającego Układ Słoneczny (na orbitę Marsa nie trafi, bo zawiodła nieco nawigacja w centrum kontroli lotów) jest tyleż romantyczny, co surrealny. Wystrzelenie Starmana nie ma bowiem absolutnie żadnego celu praktycznego, poza samym wystrzeleniem i udowodnieniem, że „da się”. Że może tego dokonać prywatna firma, budując najpotężniejszą rakietę kosmiczną od czasów Saturna V i że może to powtórzyć.

Ten symboliczny samochód w przestrzeni kosmicznej jest wyrazem urzeczywistnienia marzeń dziecięcych – najprawdopodobniej samego Elona Muska. Przypomina się absurdalnie „głupiutka” okładka longplaya ZZ Top „Afterburner” z łudząco podobnym obrazkiem – czerwony Ford Coupe z 1933 roku mknący w przestrzeni międzyplanetarnej. Kiedy ZZ Top wydało ten album, Musk miał 14 lat, a amerykański program wahadłowców kosmicznych rozkwitał. Dzięki Elonowi Muskowi marzenie ludzkości o podboju kosmosu, ponownym lądowaniu na Księżycu (ostatni raz człowiek postawił na nim stopę w roku 1972) czy lądowaniu na Marsie ponownie ożyło. Sam miliarder zapowiada, iż firma Space X będzie gotowa podjąć to wyzwanie za 6 lat.

Widok Starmana nakłania też do refleksji, jak bardzo świat zmienił się w ciągu życia zaledwie jednego pokolenia. Jeszcze kilkanaście lat temu bywały problemy z łącznością telefoniczną, a dzisiaj, dzięki gwałtownemu rozwojowi technologicznemu, możemy w każdym domu oglądać z pomocą sieci internetowej jak „szaleniec – wizjoner” wstrzeliwuje w kosmos elektryczny samochód. Nigdy wcześniej w historii ludzkości zmiany dotykające niemal wszystkich dziedzin życia nie zachodziły w tak zawrotnym tempie.

Spójrzmy choćby na własne otoczenie – na Jaworzno. Przypomnijmy sobie jak nasze miasto wyglądało, kiedy byliśmy „piękni i młodzi”. Porównajmy z Jaworznem obecnym, w którym dorastają nasze dzieci. Zdajmy sobie sprawę z faktu, że te przemiany nie zachodziły 50 lat, lecz są efektem zaledwie lat kilkunastu.

Oczywiście znajdą się tacy, którzy stwierdzą na internetowym forum, że to kolejna „fałszywka”, że tak rzeczywistość nie wygląda. Bo naprawdę Ziemia jest płaska.

Najnowsze

To Top