Kultura i rozrywka

Krzesimir Dębski odwiedzi Jaworzno

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza, 15 marca o godz. 17.00, na spotkanie autorskie z Krzesimirem Dębskim.

Znany muzyk, dyrygent i kompozytor muzyki współczesnej, rozrywkowej, filmowej, teatralnej, baletowej, tym razem opowie o niezwykłych losach swojej rodziny i wielu innych Polaków, mieszkających na Wołyniu, którzy zginęli z rąk Ukraińców.

„Był 11 lipca 1943 r., Krwawa Niedziela na Wołyniu. W tym dniu nacjonaliści z Ukraińskiej Powstańczej Armii wtargnęli do domów i kościołów w wołyńskich miastach i wsiach, by pozbijać Polaków zebranych na sumach. Napadli też na kościół w Kisielinie, gdzie na mszę poszli moi rodzice. Ta niedziela była dniem rozpoczynającym masakrę. Wcześniej zdarzały się mordy, ale od tej niedzieli zaczęła się rzeź.

Urodziłem się dziesięć lat później, jednak kolejne godziny 11 lipca 1943 r. znam z relacji rodziców, jakbym sam je przeżył. Mama z ojcem uciekli z pogromu. Ukraińcy jednak porwali i zabili mojego dziadka i babcię. Po latach poszukiwań spotkałem ich mordercę.” /K. Dębski/

Organizacja wydarzenia związana jest z publikacją autora, zatytułowaną „Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia”, która w dużym stopniu oparta została na monografii napisanej przez Włodzimierza Dębskiego (ojca Krzesimira) i zebranych przez niego relacji 80 świadków.

„Napisałem tę książkę, bo zależy mi na tym, żeby rzeź na Wołyniu została opowiedziana w sposób przystępny i zrozumiały. Ten kawałek historii polsko-ukraińskiej był ważny nie tylko dla historyków. Dlatego spisałem to, co o rzezi opowiadali moi rodzice i ich znajomi Kresowiacy. Opisałem też, jaki wpływ miały ich przeżycia na mnie i moje życie. To nasz fragment historii.” /K. Dębski/

Wejściówki na spotkanie będą do odbioru w Wypożyczalni dla Dorosłych w Bibliotece Głównej, za okazaniem Karty Czytelnika, od 5 marca od godz. 17.00.

Najnowsze

To Top