Z miasta

Jak wyglądać będzie miasto przyszłości. Konferencja „Miasta Idei” w najbliższą środę

Cykl konferencji „Miasto Idei” wraca do Jaworzna. W najbliższą środę (28 lutego) eksperci wraz z mieszkańcami będą dyskutować o zmianach, jakie zachodzą we współczesnych rozwiniętych miastach i trendach, które będą kształtować miasta przyszłości. Czy Jaworzno ma szanse znaleźć się w czołówce polskich miast wskazujących kierunki rozwoju?

Tym razem konferencja z cyklu „Miasta Idei” będzie obracać się tematycznie głównie wokół kształtowania przestrzeni miejskich. Planowanie miasta i przestrzeni publicznych ma przecież zasadniczy wpływ na jakość życia mieszkańców.

Nie ulega wątpliwości, że od lat 70-tych ubiegłego wieku przeżywamy „małą rewolucję” w urbanistyce. Wszystko za sprawą takich urbanistów jak Jane Jacobs czy w czasach bardziej współczesnych Jan Gehl. Dzięki nim nastąpiło przeorientowanie podejścia do planowania przestrzeni miejskich. Do urbanistyki – nauki o charakterze czysto technicznym i funkcjonalnym – włączono elementy psychologii, socjologii czy proksemiki (dziedziny antropologii, która zajmuje się wzajemnymi relacjami między człowiekiem a otaczającą go przestrzenią).

Tak narodził się tzw. „nowy urbanizm”, którego założeniem jest bardziej humanistyczne planowanie. Planowanie przestrzeni miejskich, gdzie centralnym punktem odniesienia staje się człowiek. Według architektów i urbanistów tego prądu, miasto by być wygodne do życia i przyjazne dla mieszkańca musi być planowane w ludzkiej skali.

Jak na tak zarysowanym tle wypada Jaworzno? Czy wdrażamy te rozwiązania, które zastosowane w najbardziej rozwiniętych miastach zachodu przyniosły poprawę standardu życia? Które przyniosły również powrót życia miejskiego, rozumianego jako rozkwit relacji międzyludzkich w przestrzeniach miejskich? Czy powinniśmy podążać w tym kierunku?

Na powyższe pytania będą starali się odpowiedzieć zaproszeni na konferencję goście oraz sami jaworznianie. Oczywiście konferencja poprzedzona będzie zajęciami warsztatowymi, podczas których uczestnicy przemyślą wspólnie możliwe do wdrożenia zmiany w infrastrukturze śródmieścia, tak aby stało się ono miejscem większej aktywności społecznej mieszkańców.

Zagadnienia urbanistyczne nie wyczerpią jednak całej formuły środowego spotkania. Konferencja będzie także okazją do ponownej dyskusji nad przyszłością samochodów autonomicznych (czy szerzej – autonomicznego transportu) w Jaworznie.

Zaproszeni prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytanie, kiedy w naszym mieście możliwe stanie się testowanie autonomicznych pojazdów (pojazdów poruszających się bez udziału kierowcy) oraz dlaczego właśnie w Jaworznie może nastąpić tego rodzaju innowacyjny przełom. Od ekspertów dowiemy się również, czy rzeczywiście motoryzacja autonomiczna stanowi nieuchronny krok w rozwoju transportu.

Pomysł stworzenia w Jaworznie strefy testowania pojazdów autonomicznych w ruchu miejskim narodził się właśnie podczas ostatniej edycji „Miasta Idei” organizowanej w naszym mieście. Taką ideę wysunął prezydent Paweł Silbert.

– Temat autonomicznych pojazdów zelektryzował zarówno media branżowe, jak i największe portale internetowe czy tytuły prasowe. Sama chęć uczestnictwa w wyjątkowym i do tej pory niespotykanym w kraju przedsięwzięciu wzbudziła ogromne zainteresowanie – mówi Łukasz Kolarczyk, naczelnik Biura Promocji i Informacji UM. – Nie poprzestaliśmy na tym zamierzeniu, pojawili się poważni partnerzy, którzy zauważyli, że to Jaworzno spośród innych miast ma duże szanse na liderowanie w wyścigu o innowacyjność. Ta współpraca przechodzi w fazę realizacji.

Nie może więc dziwić, że tym razem organizatorzy konferencji powrócą do zagadnienia, aby zweryfikować na jakim etapie jesteśmy i czy możemy stać się polskim liderem nie tylko elektromobilności (już nim jesteśmy), ale także autonomizacji transportu.

Do otwartej dla wszystkich debaty, która rozpocznie się o godzinie 12.30 w Teatrze Sztuk w Jaworznie zaproszeni zostali: prezydent Paweł Silbert; Tomasz Tosza; Dariusz Skonieczny – Dyrektor Rozwoju Comtegra S.A.; Tomasz Białek – Team Manager ADAS & Autonomous Driving FEV Polska Sp. z o.o.; profesor Marcin Ślęzak – Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego; Michał Kowalski – Market Development Manager 3M Poland Sp. z o.o.; Krystian Konarzewski – Członek Zarządu Safety Engineering Research; dr Mateusz Tykierko – Kierownik Działu Usług Obliczeniowych Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego; Łukasz Franek – wicedyrektora ZIKiT w Krakowie; Grzegorz Layer (architekt urbanista) oraz Anna Karłowska z fundacji Napraw Sobie Miasto.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych przyszłymi kierunkami rozwoju miasta do wzięcia udziału w konferencji pt. „Jak zmienia się miasto? Trendy na przykładzie Jaworzna” w ramach cyklu „Miasta Idei”. Rozpoczęcie konferencji w Teatrze Sztuk planowane jest na godz. 12.30 (środa, 28 lutego).

Więcej: https://web.facebook.com/events/2005728789644151/

Najnowsze

To Top