Z miasta

Pieniądze na żłobek już oficjalnie

We wtorek (20 lutego) zastępca prezydenta Monika Bryl odebrała oficjalne zaświadczenie podpisane przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbietę Rafalską o przyznaniu gminie 600 tys. zł z rządowego programu „Maluch+”. Środki zostaną przeznaczone na utworzenie w Jaworznie publicznego żłobka.

Przypomnijmy, iż utworzenie w Jaworznie miejskiego żłobka oraz systemu dofinansowań do pobytu dzieci w tego typu placówkach niepublicznych jest elementem programu „Jaworzno Wspiera Rodziny”. Program, który zaproponował prezydent Paweł Silbert ma na celu stworzenie w naszym mieście jak najlepszych warunków dla życia i rozwoju rodzin. Opiera się on na zapewnieniu równych szans (poprzez wsparcie materialne lub instytucjonalne), zwiększenie bezpieczeństwa oraz promowaniu aktywnych form spędzania czasu wśród jaworznickich rodzin.

Uchwała intencyjna o powstaniu żłobka i dopłat do prywatnych żłobków oraz klubików dziecięcych została podjęta przez Radę Miejską przed miesiącem – 25 stycznia b.r. Była ona efektem współpracy władz miasta z środowiskiem jaworznickich młodych matek, które wnosiły o budowę miejskiej placówki.

Na początku lutego dotarła informacja, iż Jaworzno stało się beneficjentem dofinansowania rządowego w ramach programu „Maluch +”. We wtorek (20 lutego) zastępca prezydenta Monika Bryl odebrała już oficjalny dokument potwierdzający, iż nasze miasto otrzyma na utworzenie żłobka 600 tys. zł. Jest to maksymalna kwota przewidziana w programie dofinansowań na budowę publicznych żłobków.

Na wszystkie moduły tegorocznej edycji programu „Maluch +” rząd desygnował 450 mln zł. Do województwa śląskiego trafią dotacje na poziomie 32 mln zł. Oprócz Jaworzna, dofinansowania z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej otrzymały m.in. Gliwice, Mysłowice, Czeladź, Pyskowice.

Na częściowe pokrycie kosztów funkcjonowania przyszłego żłobka gmina złożyła również wniosek o środki w ramach konkursu RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Chodzi o kwotę ponad 1,2 mln zł z funduszy europejskich.

Na marcową sesję Rady Miejskiej ma zostać już przedłożony pakiet uchwał w sprawie utworzenia miejskiego żłobka i dopłat do podobnego typu placówek niepublicznych. Jaworznicki żłobek rozpocznie swe funkcjonowanie od września w budynku przy ul. 3 Maja 16 na Podwalu.

Monika Bryl, zastępca prezydenta:

– Nasze kolejne zamierzenia społeczne wchodzą w fazę realizacji. W programie „Jaworzno Wspiera Rodziny” bardzo ważnym elementem jest stworzenie publicznego żłobka. Cieszę się, że te plany są podparte współpracą ze środowiskiem jaworznickich rodziców. Już w marcu skierujemy na sesję pakiet uchwał „żłobkowych”, określających dodatkowo dopłaty do niepublicznych żłobków i klubików. Bardzo się cieszę, że uzyskaliśmy duże dofinansowanie z Programu „Maluch+”, czekamy na kolejne rozstrzygnięcia konkursów o środki zewnętrzne. Już od 1 września najmłodsi jaworznianie będą mogli korzystać z miejskiego żłobka.

Najnowsze

To Top