Zdrowie

Światowy Dzień Wody w Wodociągach

Brak wody pitnej dotyczy ponad setkom milionów ludzi na całym świecie. Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować. Dzień ten został ustanowiony dokładnie 22 marca 1993, aby przypominać wszystkim, jak cenny dar płynie w naszych kranach. Z tej okazji tradycyjnie, a zarazem jubileuszowo jaworznickie Wodociągi zabrały chętnych ludzi do swojego świata, aby ponownie zbliżyć tajniki m. in. pozyskiwania czy oczyszczania wody.

Wycieczka zaczęła się od ujęcia wody pitnej Piaskownia, niedaleko urokliwej Sosiny. Gdzie uczestnicy z bliska mogli „poznać” słynne małże, które reagują na wszelkie niekorzystne zmiany zachodzące w środowisku wodnym, informując na bieżąco o zmianach parametrów wody tu trafiającej.

Następnym krokiem do zwiedzania była główna kwatera przy ulicy Św. Wojciecha 34. Tutaj każdy zobaczył jak działa dyspozytornia, która pozwala na bardzo szybkie reagowanie w sytuacjach krytycznych. Później można było zobaczyć radiowe odczyty wodomierzy pozwalające na sczytywanie liczników na odległość. Nie obyło się bez koparek, które jak zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. Została również pokazana jedyna w Polsce mobilna ozonatorka, lecz przez minusową temperaturę nie mogła zostać uruchomiona. Urządzenie to umożliwia szybkie i dokładne pozbycie się bakterii z wszelakiego rodzaju infrastruktury. Również działanie niezawodnej wodoerki musiało znaleźć się w planie wycieczki. Maszyna ta szybko paczkuje wodę w sterylne worki, dzięki czemu możliwe jest szybkie dotarcie w miejsce awarii wodociągowej czy klęski żywiołowej.

Ostatnią stacją bez której ta wycieczka nie mogła się udać jest oczyszczalnia ścieków mieszcząca się w Jeleniu. Tutaj każdy zobaczył proces przedostawania się ścieków na teren oczyszczalni, wydobywanie wszelkiego rodzaju większych przedmiotów. Hala ta zwana kratownicą cechuje się wysoce subtelnym zapachem, który niczym spray do nosa ułatwia oddychanie zatkanemu nosowi. Następnie po zwiedzeniu całego terenu, została wizyta w laboratorium, gdzie na uczestników czekała wiedza na temat badania wody.

Pomimo zimowej aury niestrudzeni uczestnicy bardzo chętnie przyglądali się wszystkim tajnikom powstawania wody. Na pewno teraz biorąc prysznic czy wstawiając wodę na kawę każdy doceni ten dar, który posiada w domu.

Mateusz Goj

Najnowsze

To Top