Edukacja

Akademia murowania w ZSP 3

W ciągu zaledwie jednego tygodnia uczniowie Technikum i szkoły branżowej w zawodzie technik budownictwa i murarz-tynkarz wzięli udział aż w dwóch szkoleniach z zakresu nowoczesnego wznoszenia ścian. Szkolenia zostały zorganizowane dzięki współpracy z firmą Riser Sp. z o.o. Obydwa składały się z dwóch części teoretycznej i praktycznej.

Pierwsze z nich przeprowadziła firma Wienerberger, producent pustaków Porotherm. Uczestnicy zostali zapoznani z systemami Profi i Dryfix , działalnością produkcyjną firmy, zaletami ceramiki poryzowanej. Prowadzący wspomniał również o 800-letniej tradycji ceramiki w naszym kraju. To, co było niezmierne ciekawe i pouczające, to wskazanie błędów wykonawczych oraz omówienie możliwości ich uniknięcia. Część praktyczna odbyła się tydzień później, uczniowie zobaczyli jaką możliwość daje wznoszenie ścian w systemie Dryfix, czyli na „sucho”, przy zastosowaniu suchej zaprawy w piance w miejsce tradycyjnej cementowo-wapiennej. Dokładnie wyjaśniona została technologia wznoszenia ścian, problematyka umieszczania kołków w pustakach pionowo drążonych oraz zasady sprawdzania prawidłowości pomiarów.

Firma Xella natomiast jest producentem bloczków z betonu komórkowego Ytong, systemu ociepleń Multipor oraz cegły silikatowej Silka. W części teoretycznej uczniowie zostali zapoznani z właściwościami, metodą produkcji i zastosowaniem wszystkich produktów firmy. Jednak to część praktyczna wyraźnie przypadła im do gustu. Uczestnicy wznieśli mur z całej palety bloczków z betonu komórkowego. Zaprezentowano im również jak wykonuje się wzmocnienia pod okna oraz bruzdy pod instalacje.

Dodatkową atrakcją obu szkoleń była możliwość wypróbowania sprzętu do cięcia pustaków, dokonania rozbiórki wzniesionego wcześniej muru oraz zaobserwowania pracy niwelatora laserowego.

Serdecznie dziękujemy za zdobycie nowych umiejętności firmom Wienerberger, Xella oraz organizatorowi – firmie Riser Sp. z o.o.

Najnowsze

To Top