Sport i rekreacja

V Mistrzostwa Jaworzna Szkół Podstawowych w Bocci

28 marca odbył się piąty turniej Szkół Podstawowych miasta Jaworzna w grze integracyjnej BOCCIA. Zawody zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie przy współudziale Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ratownik Górniczy” oraz Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Jaworznie.

Boccia to wspaniała gra, zaliczana do gier sportowych występujących na Igrzyskach Paraolimpijskich. Zdobywająca coraz większą popularność również w Polsce, gra jest przeznaczona dla wszystkich osób; zarówno sprawnych jak i tych z dużymi bądź niewielkimi dysfunkcjami narządu ruchu. Jest to gra, której charakter ma przede wszystkim integrować, a w dalszej kolejności uczyć rywalizacji sportowej. Po raz pierwszy zawitała na Igrzyskach Paraolimpijskich w 1984 roku, i występuje tam nieprzerwanie od przeszło 30 lat. W Boccie możne grać niemal każdy; starszy, młodszy, o doświadczeniach sportowych lub bez nich. Najlepszym miejscem do gry jest hala sportowa z wyrysowanym boiskiem, ale można grać również w wielu miejscach, ważne tylko by podłoże do gry było równe.

Zasady Bocci są dosyć proste. Najważniejsza zasada mówi, że wygrywa drużyna, która wrzuci swoje kule (każda drużyna ma kule innego koloru) najbliżej kuli białej. W grze dozwolone jest wybijanie kul przeciwników, kuli białej, przepychanie własnych bil. Jest to gra, która prócz doskonalenia sprawności uczy myślenia.

Zorganizowany turniej był piątym tego typu w naszym miejcie. Do turnieju zgłosiło się w sumie prawie dwadzieścia zespołów. Grano systemem „każdy z każdym”, w czterech kategoriach: dziewczęta szkół podstawowych, chłopcy szkół podstawowych, open oraz w kategorii nauczycieli. Zmagania były bardzo emocjonujące. I tak w kategorii dziewcząt, open i nauczycieli zwyciężyła – Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi, a w kategorii chłopców – Szkoła Podstawowa nr 18. Boccia miała głównie integrować startujących w turnieju zawodników i z pewnością tak się stało.

Gra dostarczyła wielu emocji dzieciom, jaki i opiekunom oraz rodzicom uczestniczącym w zawodach. Dzieci miały okazję zaznajomić się w większym gronie z Boccią, jej zasadami oraz emocjami związanymi z rozgrywkami. W przyszłym roku należy życzyć sobie jeszcze większej frekwencji i jeszcze więcej pozytywnych emocji związanych z grą.

Wyniki V Mistrzostw Jaworzna Szkół Podstawowych w Bocci:

Kategoria B1-dziewczęta:

1. Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie

2. Szkoła Podstawowa nr 18 w Jaworznie

3. Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie

Kategoria B2-chłopcy:

1. Szkoła Podstawowa nr 18 w Jaworznie

2. Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie

3. Szkoła Podstawowa nr 6 w Jaworznie

Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie

Kategoria B3-open:

1. Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie

2. Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie

3. Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaworznie

Kategoria B4 –nauczyciele:

1. Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie

2. Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie

3. Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaworznie

Autor: Przemysław Wirski

Najnowsze

To Top