Polecamy

Ogłoszono przetarg na budowę tężni solankowej

Doskonały pomysł pań – Jadwigi Grzybek, Marii Królikowskiej i Teresy Ptak – który zwyciężył w ubiegłorocznej ogólnomiejskiej edycji JBO, wkracza w fazę realizacji. Miejski Zarząd Dróg i Mostów rozpisał w ubiegłym tygodniu przetarg na projekt budowlany i wykonanie (system „zaprojektuj i zbuduj”) tężni solankowej w GEOsferze. Po rozstrzygnięciu postępowania (za dwa tygodnie) i podpisaniu umowy, wykonawca będzie miał 5 miesięcy na wykonanie zadania.

Przypomnijmy, iż budowa tężni solankowej w GEOsferze był projektem, który do JBO 2018 zgłosiły panie: Jadwiga Grzybek, Maria Królikowska i Teresa Ptak. Pomysł świetny, bo dzięki niemu GEOsfera zyska obok swoich niewątpliwych aspektów edukacyjno-rekreacyjnych, także dodatkowy walor prozdrowotny. Doceniło go aż 2.392 jaworznian, głosujących na ogólnomiejski projekt JBO 2018.

Jak działa tężnia? Jest to konstrukcja najczęściej w postaci ażurowej ściany wypełnionej gęsto upakowanymi gałązkami brzozowymi lub tarniny. W przypadku Jaworzna będzie to „ściana” o powierzchni ok. 200 m2 wypełniona wiązkami tarniny. Na jej szczyt wpompowywana będzie woda solankowa (pochodząca z ujęć posiadających odpowiednie atesty i Kartę Wyników Analizy źródła, a zatem uzdrowiskowa), skąd spłynie systemem rynienek równomiernie po gałązkach tarniny. Dzięki takiej konstrukcji (sprawdzającej się od 400 lat) na gałązkach zachodzić będzie krystalizacja soli, a powietrze wokół zostanie nasycone solankowym aerozolem. Tego rodzaju tężnia najskuteczniej nasyca powietrze solanką w słoneczne i wietrzne dni. Jak twierdzą specjaliści, pół godziny oddychania powietrzem przy tężni serwuje dawkę minerałów (jodu, bromu, wapnia, magnezu, potasu, sodu) większą, niż dzień spędzony na morskiej plaży.

Oddychanie powietrzem nasyconym solankowym aerozolem dobroczynnie wpływa przede wszystkim na drogi oddechowe. Nawilża i ułatwia odbudowę śluzówek zatok, gardła oraz oskrzeli, a ponadto ułatwia usuwanie zalegającego śluzu (jod rozrzedza śluz oskrzelowy). Brom działa tonizująco i rozszerza oskrzela. Wapń zaś przychodzi z pomocą przy łagodzeniu objawów alergii.

Korzystanie z tężni solankowej jest szczególnie wskazane dla osób z przewlekłymi i nawracającymi stanami zapalnymi zatok czy oskrzeli, alergików, osób z chorobami tarczycy, nadciśnieniem tętniczym oraz rekonwalescentów. Regularne wdychanie solankowej „wodnej mgiełki” wzmacnia organizm i wzmaga jego odporność.

Jaworznicka tężnia przyniesie także dodatkową atrakcję – konstrukcja ma umożliwiać wyświetlanie na jej powierzchni prezentacji multimedialnych.

Tężnia w GEOsferze stanie na przygotowanym wcześniej okrągłym placu o promieniu 25 m – nieopodal pawilonu głównego, po przeciwnej stronie kręgu z paleniskiem. Jego część będzie zacieniona pergolą z roślinnością oraz zadaszeniem. Staną tu ławki i siedziska dla odwiedzających. Obiekt uzyska też iluminację.

Budżet w ramach JBO przeznaczony na budowę tężni w GEOsferze wynosi 1,2 mln zł.

Najnowsze

To Top