Z miasta

Jaworznicka Inicjatywa Narodowa złożyła wniosek do prezydenta o uhonorowanie Ireny Odrzywołek

We wtorek (10 kwietnia) przedstawiciele Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej złożyli wniosek do prezydenta Pawła Silberta o uhonorowanie Ireny Odrzywołek, która brała udział w brawurowej akcji rozbicia więzienia św. Michała w Krakowie 18 sierpnia 1946 roku. Irena Odrzywołek była rodowitą byczynianką. Została rozstrzelana 17 grudnia 1946 w katowickim więzieniu w wieku 21 lat.

Przed tygodniem w ramach ustawowej dekomunizacji zdemontowano z pomnika w centrum Byczyny pamiątkową tablicę poświęconą m.in. żołnierzom Armii Czerwonej i partyzantom Armii Ludowej.

Przedstawiciele JIN złożyli we wtorek (10 kwietnia) wniosek do prezydenta Pawła Silberta, aby na cokole pomnika umieścić tablicę upamiętniającą mieszkankę Byczyny – Irenę Odrzywołek.

– Deklarujemy, ze nasze stowarzyszenie ufunduje i wyprodukuje tablicę, jeśli Urząd Miasta nie znajdzie na to środków. Projekt tablicy będziemy chcieli skonsultować nie tylko z władzami, ale i z mieszkańcami – podkreśla Mateusz Musiał, prezes JIN. – Liczymy, że Pan Prezydent przychyli się do naszej decyzji, gdyż do dziś bohaterska jaworznianka nie ma nawet nagrobka.

Irena Odrzywołek została schwytana przez bezpiekę 5 listopada 1946 roku. Jej proces i wyrok śmierci nosił znamiona komunistycznej zbrodni sądowej. Zginęła 17 grudnia 1946 roku – trzy dni przed swymi 21. urodzinami.

Rzeczywiście przedstawiciele JIG trafnie zauważają, że Irena Odrzywołek nie ma nawet nagrobka. Rozstrzelani w Katowicach byli chowani zbiorowo w anonimowych mogiłach na cmentarzu w Panewnikach. O wszystkich pogrzebanych tu ofiarach zbrodni komunistycznych przypomina tylko symboliczna mogiła z napisem: „Boże, jeśli o nich zapomnimy, to Ty zapomnij o nas!”

Teraz pojawia się szansa, aby pamięć o Irenie Odrzywołek była żywa również w jej rodzinnej Byczynie.

Więcej o Irenie Odrzywołek w znakomitym tekście Marii Leś–Runickiej

 

Najnowsze

To Top