Edukacja

ZSP 3 zaprasza na Dzień Otwarty

Wiosna to czas kiedy uczniowie ostatnich klas podejmują ważną życiową decyzję – jaką szkołę wybrać. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z propozycjami różnych placówek. Już w środę 25 kwietnia Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 zaprasza na Dzień Otwarty.

Od najmłodszych lat jesteśmy przekonywani, że musimy w życiu nauczyć się dokonywać wyborów, najlepiej od razu trafnych. Nikt jednak nie zagwarantuje, że decyzja, którą właśnie podjęliśmy, wybór, którego dokonaliśmy jest właściwy.

Wybór szkoły to właśnie ta decyzja, która w życiu każdego człowieka wydaje się być jedną z trudniejszych, zwłaszcza dzisiaj, kiedy z każdej strony przekonuje się nas, że musimy być wszechstronni i wielozadaniowi. Z jednej strony nie jest łatwo, ale z drugiej młodzi ludzie mają dzisiaj ogromne wsparcie właściwie od samego początku swojej edukacji. Wiadomo, że nikt nie każe pierwszakowi decydować co będzie robił w przyszłości, ale przecież już w przedszkolu zadaje się dzieciom pytania, kim chciałbyś być w przyszłości. Wiadomo, że odpowiedzi będą się zmieniały w miarę upływu kolejnych lat, ale jest to dowód na to, że w końcu ten młody człowiek stanie przed dylematem i w myśl słów Charles’a Mauirce’a de Talleyranda: „Nigdy nie jesteś równie daleko od celu, jak wtedy, gdy nie wiesz dokąd zmierzasz”, będzie musiał podjąć decyzję co do swojej przyszłości zawodowej.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Jaworznie należy do szkół, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, że doradztwo zawodowe jest kluczowe w wyborze właściwego zawodu. Kształcąc w wielu zawodach, w dodatku tych, na które na obecnym rynku pracy jest olbrzymie zapotrzebowanie, wiemy, że wyjście naprzeciw oczekiwaniom, ale także dotarcie do niezdecydowanych jest najważniejsze. Dlatego przez cały rok staramy się swoimi działaniami docierać do uczniów szkół gimnazjalnych. Organizujemy między innymi warsztaty, podczas których mogą poszerzyć swoje zainteresowania kierunkiem kształcenia, który chcą wybrać. Podczas takich zajęć nabywają nową wiedzę, ale także świetnie się bawią. Angażując się w wykonywanie zadań, często odkrywają, ale także potwierdzają swoje zdolności czy umiejętności. Od kilku lat nasza szkoła organizuje event: „Bądź piękna na wiosnę” skierowany zwłaszcza do dziewcząt. Wiosna to czas, kiedy każda kobieta chce wyglądać lepiej, a przecież najlepiej podkreślić to makijażem czy nową fryzurą. W związku z tym gimnazjalistki mogą podczas takiego spotkania z bliska przyjrzeć się na przykład zawodowi fryzjera i przekonać się, że dzisiaj to nie tylko fach, ale także kreatywność.

Spotkania z gimnazjalistami to kolejny krok w stronę tych, którzy stoją przed bardzo ważnym, ale trudnym wyborem. Wiadomo, że niełatwo dzisiaj dotrzeć do młodych ludzi, którzy często są przekonani, że osiągnięcie sukcesu jest łatwe, bo wystarczy zostać Youtuberem i zarabiać krocie. Dlatego podczas prezentacji skupiamy się nie tylko na omawianiu kierunków kształcenia, ale także podkreślamy zapotrzebowanie na zawody, w których kształcimy i przekonujemy, że im szybciej wybiorą właściwy kierunek, tym szybciej osiągną wyznaczony przez siebie cel. Młodzi ludzie potrzebują dowodów i konkretów, dlatego podczas spotkań z nimi staramy się podać im takie informacje, które wydaje się, że we współczesnym świecie najlepiej przekonują niezdecydowanych. Zatem oglądając barometr zawodów, mogą dostrzec, że największe zapotrzebowanie na dzisiejszym rynku pracy dotyczy budowlańców, mechaników, elektryków, fryzjerów czy mechaników pojazdów samochodowych, a we wszystkich tych kierunkach kształci właśnie nasza szkoła. Kolejny argument, chyba jeszcze bardziej trafiający do gimnazjalistów, to pieniądze. W każdym z wymienionych wcześniej zawodów, można naprawdę dobrze zarobić i nie jest to zależne od kliknięć w Internecie, ale od nas samych. Wiedza i umiejętności zdobywane w szkole pozwalają na spokojne i bezstresowe spoglądanie w przyszłość. I wreszcie praktyki zawodowe. Wyjazdy są możliwy dzięki temu, że szkoła już od 2012 roku otrzymuje dotacje z Fundacji Rozwoju Systemu i Edukacji programu Erasmus+ i dzięki temu wiedzę można połączyć z praktyką, w dodatku zdobywaną we Włoszech, Hiszpanii czy Niemczech. Jest to na pewno też bardzo mocny argument, bo przecież wiadomo, że doświadczenie zawodowe potwierdzone jeszcze jednym dokumentem, w dodatku zdobytym za granicą, pozwala młodemu człowiekowi na rozwój jego kariery w przyszłości.

Co jeśli jednak wciąż młodzi ludzie są niezdecydowani? Nie pozostaje im nic innego, jak odwiedzić szkołę i zobaczyć na własne oczy miejsce, urządzenia, akcesoria, nauczycieli przewodników po zawiłym, ale fascynującym świecie fryzjerstwa, budownictwa, mechaniki, elektryki, czy też innych zawodów, które młodzi ludzie mogą zdobywać na poziomie Branżowej Szkoły. Dlatego 25 kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Jaworznie drzwi zostaną szeroko otworzone drzwi z myślą o gimnazjalistach właśnie. Tych zdecydowanych, którzy przyjdą i przekonają się, że ich wybór jest właściwy i tych niezdecydowanych, którzy może muszą, jak Cezar przybyć, zobaczyć i stwierdzić, że ta szkoła będzie dla nich zwycięstwem, zwłaszcza w przyszłości.

25 kwietnia 2018r. w godzinach 13-17 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Jaworznie zaprasza na DZIEŃ OTWARTY dla gimnazjalistów. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów gimnazjów a także rodziców. Młodzież będzie mogła zapoznać się z ofertą edukacyjną i warunkami kształcenia. Jeśli chcecie posmakować zawodów, które proponujemy, zapraszamy na przygotowane stoiska, spotkania z nauczycielami i uczniami.

Kierunki kształcenia w technikum, które proponujemy w roku szkolnym 2018/2019 to połączenie tradycji z nowoczesnością.

Technikum

  • technik pojazdów samochodowych( innowacja: elementy bezpiecznej jazdy i drftingu)

  • technik mechanik( innowacja: komputerowe wspomaganie produkcji( CAD/ CAM/ CNC))

  • technik elektryk (innowacja: zastosowanie technik informatycznych w elektrotechnice)

  • technik budownictwa (innowacja: architektura wnętrz i krajobrazu oraz e- kosztorysowanie)

  • technik usług fryzjerskich (innowacja : elementy wizażu)

Branżowa Szkoła I stopnia

  • mechanik pojazdów samochodowych

  • murarz-tynkarz

  • klasa wielozawodowa: sprzedawca,monter konstrukcji budowlanych,fryzjer i inne

I Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych

Autor: Anita Marcisz

Najnowsze

To Top